or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Pass & Seymour® 465 Pedestal Lampholder, 660 W, 600 VAC, 500/800 mA, Screw Fluorescent Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour® 465 Pedestal Lampholder, 660 W, 600 VAC, 500/800 mA, Screw Fluorescent Lamp
SKUPDW~357356
MFGR #465
$/ea
Pass & Seymour® Lampholder, Pedestal, 660 W Lamp, 600 VAC, 500/800 mA, Fluorescent Lamp, 2.4 in Lamp, Screw Lamp Base, Wire Lead Terminal, Ceiling Mount, Thermoplastic, White
Pass & Seymour® Lampholder, Pedestal, 660 W Lamp, 600 VAC, 500/800 mA, Fluorescent Lamp, 2.4 in Lamp, Screw Lamp Base, Wire Lead Terminal, Ceiling Mount, Thermoplastic, White
Catalog Number 465 Color White Country of Origin MX Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Lamp Size 2.4 in Material Thermoplastic Mounting Type Ceiling Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Terminal Type Lead Wire Type Pedestal UNSPSC 39111803 UPC 11 78500740465 Stock Status NONSTOCK Brand Pass & Seymour® Manufacturer Legrand Amperage Rating 500/800 mA Lamp Base Type Screw Lamp Type Fluorescent Lamp Wattage 660 W Voltage Rating 600 VAC Mounts in standard wall box, 4 watt, standard lampholder Mounts in standard wall box, 4 W, standard lamp holder Recessed, fixed, quick wire terminals Quality materials Durability Time tested design
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 465 |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Lamp Size | 2.4 in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Ceiling |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Type | Pedestal |
| UNSPSC | 39111803 |
| UPC 11 | 78500740465 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Pass & Seymour® |
| Manufacturer | Legrand |
| Amperage Rating | 500/800 mA |
| Lamp Base Type | Screw |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Lamp Wattage | 660 W |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Mounts in standard wall box, 4 watt, standard lampholder |
| Mounts in standard wall box, 4 W, standard lamp holder |
| Recessed, fixed, quick wire terminals |
| Quality materials |
| Durability |
| Time tested design |