or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Pass & Seymour® 3723FS Decorator GFCI Weatherproof Cover With Lid, 4.938 in L x 3 in W x 1-1/8 in D, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour® 3723FS Decorator GFCI Weatherproof Cover With Lid, 4.938 in L x 3 in W x 1-1/8 in D, Thermoplastic
SKU803030
MFGR #3723-FS
Your Cost: $25.75/ea
Pass & Seymour® Weatherproof Cover, Decorator GFCI, 1 Gang, 4.938 in Length, 3 in Width, 1-1/8 in Depth, Surface/Threaded Mount, Thermoplastic, Gray
Pass & Seymour® Weatherproof Cover, Decorator GFCI, 1 Gang, 4.938 in Length, 3 in Width, 1-1/8 in Depth, Surface/Threaded Mount, Thermoplastic, Gray
Catalog Number 3723-FS Color Gray Country of Origin MX Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Insulation Bare Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Number of Outlets 1 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedNEC 2005 Section 406.8(A), 406.8(B)(2) Type Decorator GFCI UNSPSC 39121302 UPC 11 78500776538 UPC 12 78500776538 Stock Status NONSTOCK Brand Pass & Seymour® Manufacturer Legrand Depth 1-1/8 in Length 4.6 in Material Thermoplastic Width 3 in Decorator/GFCI, self closing cover, screw mount
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 3723-FS |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Insulation | Bare |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedNEC 2005 Section 406.8(A), 406.8(B)(2) |
| Type | Decorator GFCI |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78500776538 |
| UPC 12 | 78500776538 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Pass & Seymour® |
| Manufacturer | Legrand |
| Depth | 1-1/8 in |
| Length | 4.6 in |
| Material | Thermoplastic |
| Width | 3 in |
| Decorator/GFCI, self closing cover, screw mount |