or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Pass & Seymour® 13057-UN Lampholder, 660 W, 600 VAC, Bi-Pin Medium Fluorescent Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
Pass & Seymour® 13057-UN Lampholder, 660 W, 600 VAC, Bi-Pin Medium Fluorescent Lamp
SKU1133438
MFGR #13057-UN
$/ea
Pass & Seymour® Lampholder, 660 W Lamp, 600 VAC, 60 Hz, Fluorescent Lamp, Bi-Pin Medium Lamp Base, Wire Lead Terminal, Slide-On Mount, Plastic, White, 1.687 in H x 0.053 in W x 0.75 in D
Pass & Seymour® Lampholder, 660 W Lamp, 600 VAC, 60 Hz, Fluorescent Lamp, Bi-Pin Medium Lamp Base, Wire Lead Terminal, Slide-On Mount, Plastic, White, 1.687 in H x 0.053 in W x 0.75 in D
Catalog Number 13057-UN Color White Country of Origin MX Dimensions 1.687 in H x 0.053 in W x 0.75 in D Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Material Plastic Mounting Type Slide-On Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Terminal Type Lead Wire UNSPSC 39111803 UPC 11 78500703057 UPC 12 78500703057 Stock Status NONSTOCK Brand Pass & Seymour® Manufacturer Legrand Lamp Base Type Bi-Pin Medium Lamp Type Fluorescent Lamp Wattage 660 W Voltage Rating 600 VAC Slide-On, Medium Bi-Pin, 4 Terminal w/ Captive Nut Slide-on, medium bi-pin, 4 terminal with captive nut Quality materials Durability Time tested design
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 13057-UN |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 1.687 in H x 0.053 in W x 0.75 in D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Slide-On |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Terminal Type | Lead Wire |
| UNSPSC | 39111803 |
| UPC 11 | 78500703057 |
| UPC 12 | 78500703057 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Pass & Seymour® |
| Manufacturer | Legrand |
| Lamp Base Type | Bi-Pin Medium |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Lamp Wattage | 660 W |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Slide-On, Medium Bi-Pin, 4 Terminal w/ Captive Nut |
| Slide-on, medium bi-pin, 4 terminal with captive nut |
| Quality materials |
| Durability |
| Time tested design |