or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® VCC25-A-C Vertical Cord Clip, 1/4 in Cable, 0.25 lb Load, Rubber Adhesive Backed Mount, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® VCC25-A-C Vertical Cord Clip, 1/4 in Cable, 0.25 lb Load, Rubber Adhesive Backed Mount, Nylon
SKU70149
MFGR #VCC25-A-C
Your Cost: $0.6535/c($65.35 / c)
PANDUIT offers high performance adhesive backed mounts and devices for a quick, dependable method of securing, routing and protecting wires or cables. The adhesive backing provides easy installation and is an alternative to mechanical fasteners. When properly installed, PANDUIT® Adhesive Backed Mounts and devices offer the advantageof lower installed cost and high reliability.
PANDUIT offers high performance adhesive backed mounts and devices for a quick, dependable method of securing, routing and protecting wires or cables. The adhesive backing provides easy installation and is an alternative to mechanical fasteners. When properly installed, PANDUIT® Adhesive Backed Mounts and devices offer the advantageof lower installed cost and high reliability.
Application Indoor ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number VCC25-A-C Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.73 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.45 in Height [Metric] 11.3030 cm Length 10.30 in Length [Metric] 26.1620 cm Returnable Y Standard cULus 1565 (Recognized, E136577), RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E136577 Suitable For Use With Panduit® Cable Ties Type Vertical Cord Clip UNSPSC 39121702 UPC 11 07498338408 UPC 12 07498338408 Width 10.20 in Width [Metric] 25.9080 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Material Nylon 6-6 Cable Size 0.25 in Cable Type Wire Clip Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Mounting Rubber Adhesive Tape Mounting Type Rubber Adhesive Tape Specifications 600 A, 27/31/36/40/44 in W Box Range
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Indoor |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | VCC25-A-C |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.73 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.45 in |
| Height [Metric] | 11.3030 cm |
| Length | 10.30 in |
| Length [Metric] | 26.1620 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus 1565 (Recognized, E136577), RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E136577 |
| Suitable For Use With | Panduit® Cable Ties |
| Type | Vertical Cord Clip |
| UNSPSC | 39121702 |
| UPC 11 | 07498338408 |
| UPC 12 | 07498338408 |
| Width | 10.20 in |
| Width [Metric] | 25.9080 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon 6-6 |
| Cable Size | 0.25 in |
| Cable Type | Wire Clip |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Mounting | Rubber Adhesive Tape |
| Mounting Type | Rubber Adhesive Tape |
| Specifications | 600 A, 27/31/36/40/44 in W Box Range |