or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® UTP28SP7RD Copper Patch Cord,
SKU931738
MFGR #UTP28SP7RD
Your Cost: $17.13/ea
List: PAND UTP28SP7RD Copper Patch Cord, Category 6 Performanc
PAND UTP28SP7RD Copper Patch Cord, Category 6 Performanc
ARRA Compliant Y Boot Type Modular Plug Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number UTP28SP7RD Category Type Cat 6 Color Red Conductor Material Copper Conductor Type Stranded Tin Plated Copper Connector Type RJ45 Modular Plug Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Jacket Color Red Jacket Material High-Density Polyethylene Length 7.30 in Length [Metric] 18.5420 cm Manufacturer Panduit® Plug Type Modular Plug Returnable Y Series UTP28SP Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Net® Type Patch Cord UNSPSC 43223303 UPC 11 07498365272 UPC 12 07498365272 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Boot Type | Modular Plug |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | UTP28SP7RD |
| Category Type | Cat 6 |
| Color | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Stranded Tin Plated Copper |
| Connector Type | RJ45 Modular Plug |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Jacket Color | Red |
| Jacket Material | High-Density Polyethylene |
| Length | 7.30 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Plug Type | Modular Plug |
| Returnable | Y |
| Series | UTP28SP |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Net® |
| Type | Patch Cord |
| UNSPSC | 43223303 |
| UPC 11 | 07498365272 |
| UPC 12 | 07498365272 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |