or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® UGB2/0-414-12 Universal Ground Rod, 14 to 4 AWG, 8.28 in OAL, Copper, Tin Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® UGB2/0-414-12 Universal Ground Rod, 14 to 4 AWG, 8.28 in OAL, Copper, Tin Plated
SKU657119
MFGR #UGB2/0-414-12
Your Cost: $80.89/ea
Panduit® Ground Rod, Universal, 14 to 4 AWG Nominal Size, 8.28 in Overall Length, Copper, Tin Plated
Panduit® Ground Rod, Universal, 14 to 4 AWG Nominal Size, 8.28 in Overall Length, Copper, Tin Plated
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Main 2/0 AWG Catalog Number UGB2/0-414-12 Clamp Material Copper Color Silver Conductor Material Copper Connection Type Lug Country of Origin MEX Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Electrolytic/Tin Plated Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.5200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.26 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 9.65 in Length [Metric] 24.5110 cm Material Copper Returnable Y Standard UL 467 and CSA certified 22.2 no.41 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 467UL 508ACSA 22.2 Sub Brand StructuredGround?„? Type Grounding Busbar UNSPSC 46182103 UPC 11 07498340223 UPC 12 07498340223 Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Bar Height 0.48 in Bar Length 8.28 in Bar Width 0.62 in Works with all types of wire termination methods including stripped wire, ferrules, terminals and compression or mechanical connectors, compatible with over 140 Panduit® connectors In addition to surface mounting, two mounting stand-off options are available, one that bonds to the mounting surface and one that isolates from the mounting surface, both options provide additional finger wiring space in tight places The unique shape of the universal ground bar allows more surface contact between the wire connectors and the ground bar 0.62 in W x 0.48 in H 12-port UGB mounted on bonding stand-offs with the equipment grounding conductor terminated in a two-hole compression lug Ground bars and bonding stand-offs precision machined from 110 electrolytic copper with a 99.9% copper content and then tin plated for additional corrosion resistance Top of ground bar accepts ring terminals, compression connectors or mechanical connectors with a 1/4 in stud hole size and maximum width of 0.55 in Each part is provided with all fasteners required for terminating wires and for each mounting option
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Main | 2/0 AWG |
| Catalog Number | UGB2/0-414-12 |
| Clamp Material | Copper |
| Color | Silver |
| Conductor Material | Copper |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Electrolytic/Tin Plated |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 9.65 in |
| Length [Metric] | 24.5110 cm |
| Material | Copper |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 467 and CSA certified 22.2 no.41 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 467UL 508ACSA 22.2 |
| Sub Brand | StructuredGround?„? |
| Type | Grounding Busbar |
| UNSPSC | 46182103 |
| UPC 11 | 07498340223 |
| UPC 12 | 07498340223 |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Bar Height | 0.48 in |
| Bar Length | 8.28 in |
| Bar Width | 0.62 in |
| Works with all types of wire termination methods including stripped wire, ferrules, terminals and compression or mechanical connectors, compatible with over 140 Panduit® connectors |
| In addition to surface mounting, two mounting stand-off options are available, one that bonds to the mounting surface and one that isolates from the mounting surface, both options provide additional finger wiring space in tight places |
| The unique shape of the universal ground bar allows more surface contact between the wire connectors and the ground bar |
| 0.62 in W x 0.48 in H |
| 12-port UGB mounted on bonding stand-offs with the equipment grounding conductor terminated in a two-hole compression lug |
| Ground bars and bonding stand-offs precision machined from 110 electrolytic copper with a 99.9% copper content and then tin plated for additional corrosion resistance |
| Top of ground bar accepts ring terminals, compression connectors or mechanical connectors with a 1/4 in stud hole size and maximum width of 0.55 in |
| Each part is provided with all fasteners required for terminating wires and for each mounting option |