or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® TX6A-28™ STP28X2MBU Class EA Patch Cord, Cat 6a 28 AWG F/UTP Shielded Solid Copper Conductor, 2 m L Cord, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® TX6A-28™ STP28X2MBU Class EA Patch Cord, Cat 6a 28 AWG F/UTP Shielded Solid Copper Conductor, 2 m L Cord, Blue
SKU931700
MFGR #STP28X2MBU
Your Cost: $27.31/ea
List: Category 6A/Class EA, F/UTP, small diameter patch cords are constructed of 28 AWG, shielded, twisted pair, solid copper (dual-rated CM/LSZH) cable with high performance RJ45 modular plugs. Patch cords are offered in multiple lengths and colors for design flexibility.
Category 6A/Class EA, F/UTP, small diameter patch cords are constructed of 28 AWG, shielded, twisted pair, solid copper (dual-rated CM/LSZH) cable with high performance RJ45 modular plugs. Patch cords are offered in multiple lengths and colors for design flexibility.
Application (1)10GBASE-T Ethernet(2)Data center I/O Consolidation(3) Data center server virtualization(4)Backbone aggregation(5)Parallel processing and high speed computing ARRA Compliant Y Boot Type Modular Plug Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number STP28X2MBU Category Type Cat 6A Color Blue Conductor Material Copper Conductor Type F/UTP Shielded Solid Copper Connector Type RJ45 Modular Plug Cord Length 2 Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Jacket Material LSZH Material Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Panduit® Plug Type Modular Plug Returnable Y Series STP28X Standard Exceeds all ANSI/TIA-568.2-D Category 6A and ISO 11801 Class EA standards for all frequencies up to 500 MHz; Meets ANSI/TIA-1096-A; Meets IEC 60603-7; Meets IEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 61034-2; UL 1863; Rated for 2500 cycles with IEEE 802.3af / 802.3at Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Net?® Type Shielded Patch Cord UNSPSC 43223303 UPC 11 07498300265 UPC 12 07498300265 Width 9.00 in Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | (1)10GBASE-T Ethernet(2)Data center I/O Consolidation(3) Data center server virtualization(4)Backbone aggregation(5)Parallel processing and high speed computing |
| ARRA Compliant | Y |
| Boot Type | Modular Plug |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | STP28X2MBU |
| Category Type | Cat 6A |
| Color | Blue |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | F/UTP Shielded Solid Copper |
| Connector Type | RJ45 Modular Plug |
| Cord Length | 2 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Jacket Material | LSZH Material |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Plug Type | Modular Plug |
| Returnable | Y |
| Series | STP28X |
| Standard | Exceeds all ANSI/TIA-568.2-D Category 6A and ISO 11801 Class EA standards for all frequencies up to 500 MHz; Meets ANSI/TIA-1096-A; Meets IEC 60603-7; Meets IEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 61034-2; UL 1863; Rated for 2500 cycles with IEEE 802.3af / 802.3at |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Net?® |
| Type | Shielded Patch Cord |
| UNSPSC | 43223303 |
| UPC 11 | 07498300265 |
| UPC 12 | 07498300265 |
| Width | 9.00 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |