Panduit® TX6A-28™ STP28X0.5MRD Class EA Patch Cord, Cat 6a 28 AWG F/UTP Shielded Solid Copper Conductor, 0.5 m L Cord
Custom_Product_Images_Illustration
SKU931695
MFGR #STP28X0.5MRD
The minimum package quantity is 10
Category 6A/Class EA, F/UTP, small diameter patch cords are constructed of 28 AWG, shielded, twisted pair, solid copper (dual-rated CM/LSZH) cable with high performance RJ45 modular plugs. Patch cords are offered in multiple lengths and colors for design flexibility.
Application
ARRA Compliant
Y
Boot Type
Modular Plug
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
STP28X0.5MRD
Conductor Material
Copper
Country of Origin
MUL
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
0.0720 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.03
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Jacket Material
High-Density Polyethylene
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Outside Diameter
0.19 in
Plug Type
Modular Plug
Returnable
Series
STP28X
Sub Brand
Pan-Net?®
Temperature Rating
167 ?°F
Type
Patch Cord
Width
6.00 in
Width [Metric]
Wire Size
28
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Panduit®
Manufacturer
Panduit®
Category Type
Cat 6A