or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® TP2-C Cable Tie Plate, Threaded Mount, Nylon 6.6, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® TP2-C Cable Tie Plate, Threaded Mount, Nylon 6.6, Natural
SKU408495
MFGR #TP2-C
Your Cost: $0.5679/ea($56.79 / c)
The cable tie plate in natural color is applied with #10 (M5) screws. It is made of nylon 6.6, which increases mechanical strength, heat and wear resistance, and stiffness in indoor environments. It is used with miniature, intermediate, and standard cable ties.
The cable tie plate in natural color is applied with #10 (M5) screws. It is made of nylon 6.6, which increases mechanical strength, heat and wear resistance, and stiffness in indoor environments. It is used with miniature, intermediate, and standard cable ties.
Application Cable Tie Plate Used with Miniature, Intermediate, And Standard Cable Ties. ARRA Compliant Y Base Length 1.98 in Base Width 1/2 in Buy American Compliant Y Cable Size NA Cable Type Cable Tie Mount Catalog Number TP2-C Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.3550 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Insulation Polyamide PA Length 10.35 in Length [Metric] 26.2890 cm Mount Size 5.1 Mounting SCREW Operating Temperature 185 °F Returnable Y Screw Holes #10 (M5) Standard CE Compliant, UL Recognized:E136577, RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL94 V-2 Flammability RatingUL File No. E136577 Type Cable Tie Mount UNSPSC 39121717 UPC 11 07498358320 UPC 12 074983583201 Width 10.30 in Width [Metric] 26.1620 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Ivory Material Nylon 6-6 Mounting Type Threaded Cable Tie Plate Used with Miniature, Intermediate, And Standard Cable Ties. Slotted mounting hole accommodates various fastener spacing Low profile design keeps bundle close to mounting surface #10 (M5) screw For use with M, I and S cable ties -76 to 185 deg F maximum continuous use V-2 flammability 1.6 in hole spacing #10 (M5) screw 0.4 in L x 0.2 in W slot For use with M, I and S cable ties
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Cable Tie Plate Used with Miniature, Intermediate, And Standard Cable Ties. |
| ARRA Compliant | Y |
| Base Length | 1.98 in |
| Base Width | 1/2 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Size | NA |
| Cable Type | Cable Tie Mount |
| Catalog Number | TP2-C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Insulation | Polyamide PA |
| Length | 10.35 in |
| Length [Metric] | 26.2890 cm |
| Mount Size | 5.1 |
| Mounting | SCREW |
| Operating Temperature | 185 °F |
| Returnable | Y |
| Screw Holes | #10 (M5) |
| Standard | CE Compliant, UL Recognized:E136577, RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL94 V-2 Flammability RatingUL File No. E136577 |
| Type | Cable Tie Mount |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 07498358320 |
| UPC 12 | 074983583201 |
| Width | 10.30 in |
| Width [Metric] | 26.1620 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Ivory |
| Material | Nylon 6-6 |
| Mounting Type | Threaded |
| Cable Tie Plate Used with Miniature, Intermediate, And Standard Cable Ties. |
| Slotted mounting hole accommodates various fastener spacing |
| Low profile design keeps bundle close to mounting surface |
| #10 (M5) screw |
| For use with M, I and S cable ties |
| -76 to 185 deg F maximum continuous use |
| V-2 flammability |
| 1.6 in hole spacing |
| #10 (M5) screw |
| 0.4 in L x 0.2 in W slot |
| For use with M, I and S cable ties |