or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® TNC25X75LG2 Type TNC Halogen Free Slotted Wall Wiring Duct, 0.39 in, 25 mm W x 75 mm D
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® TNC25X75LG2 Type TNC Halogen Free Slotted Wall Wiring Duct, 0.39 in, 25 mm W x 75 mm D
SKU933684
MFGR #TNC25X75LG2
$/ea
Type TNC wiring duct shall be a flush cover, slotted wiring duct and be made from low-smoke and halogen-free (LSHF) material that meets the regulatory requirements of the mass transit industry and other regulated environments. The low-smoke and halogen-free material will have a UL flammability rating of UL94 V-0 and will meet the National Fire Protection Association Standard NFPA 1301 and Federal Rail Administration Guidelines2 for rail transit vehicles. Type TNC wiring duct shall be compliant with DIN 5510-23 preventative fire protection in railway vehicles, with S-4 burning class, SR-2 smoke class, and ST-2 dripping class ratings.
Type TNC wiring duct shall be a flush cover, slotted wiring duct and be made from low-smoke and halogen-free (LSHF) material that meets the regulatory requirements of the mass transit industry and other regulated environments. The low-smoke and halogen-free material will have a UL flammability rating of UL94 V-0 and will meet the National Fire Protection Association Standard NFPA 1301 and Federal Rail Administration Guidelines2 for rail transit vehicles. Type TNC wiring duct shall be compliant with DIN 5510-23 preventative fire protection in railway vehicles, with S-4 burning class, SR-2 smoke class, and ST-2 dripping class ratings.
Adhesive Backed DIN Mounting Holes ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number TNC25X75LG2 Color Light Gray Connection DIN Mounting Holes Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 2.0860 lb Gross Weight per Pack Metric 0.94 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.60 in Height [Metric] 1.5240 cm Length 78.00 in Length [Metric] 198.1200 cm Mounting Type Surface/DIN Standard Hole Returnable Y Size 0.97 x 2.85 in Slot Pitch 0.39 in Slot Style Slotted Standard RoHS Compliant, UL Recognized Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedNFPA 130DIN 5510-2BSS 7239UL94 V-0 Flammability RatingUL File No. E147128 Sub Brand Panduct?® Type Base/Cover UNSPSC 39131712 UPC 11 07498359603 UPC 12 07498359603 Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Depth 75 mm Material Polyphenylene Ether + High Impact Polystyrene (PPE + HIPS) Slot Size 0.39 in Slot Type Slotted Width 3.50 in (1) Type TNC Wiring Duct Routes, Protects, and Manages Electrical and Communication Cabling in Control Panels and Wire Routing Applications that Require Enhanced Material Performance for Fire Safety such as in Light Rail and Transit Systems, Commuter Bus Metric low smoke/halogen-free wide finger and slot design provides greater rigidity and allows use with a wide range of wire and bundle sizes Upper and lower scorelines allows easy finger and sidewall section removals Self-extinguishing and provides a greater flame resistance when compared to other halogen-free wiring duct, enabling its use in more electrical applications Continuous use up to a maximum of 105 deg C Provides greater sidewall rigidity and allows use with a wide range of wire and bundle sizes Base sidewall is even with cover for superior aesthetics and greater wiring capacity when compared to non-flush cover wiring duct Halogen-free liner ensures that the cover does not slide during shipment, vibration, and when in a vertical orientation, eliminating rework and repositioning Score lines allow for easy breakouts, saving installation time, when compared to other halogen-free duct Used to create multiple channels within a single duct to separate cabling types External dimension: 0.97 in W x 2.85 in D DIN Standard Mounting Holes Polyphenylene Ether + High Impact Polystyrene (PPE + HIPS)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Adhesive Backed | DIN Mounting Holes |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | TNC25X75LG2 |
| Color | Light Gray |
| Connection | DIN Mounting Holes |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.0860 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.94 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.60 in |
| Height [Metric] | 1.5240 cm |
| Length | 78.00 in |
| Length [Metric] | 198.1200 cm |
| Mounting Type | Surface/DIN Standard Hole |
| Returnable | Y |
| Size | 0.97 x 2.85 in |
| Slot Pitch | 0.39 in |
| Slot Style | Slotted |
| Standard | RoHS Compliant, UL Recognized |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedNFPA 130DIN 5510-2BSS 7239UL94 V-0 Flammability RatingUL File No. E147128 |
| Sub Brand | Panduct?® |
| Type | Base/Cover |
| UNSPSC | 39131712 |
| UPC 11 | 07498359603 |
| UPC 12 | 07498359603 |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Depth | 75 mm |
| Material | Polyphenylene Ether + High Impact Polystyrene (PPE + HIPS) |
| Slot Size | 0.39 in |
| Slot Type | Slotted |
| Width | 3.50 in |
| (1) Type TNC Wiring Duct Routes, Protects, and Manages Electrical and Communication Cabling in Control Panels and Wire Routing Applications that Require Enhanced Material Performance for Fire Safety such as in Light Rail and Transit Systems, Commuter Bus |
| Metric low smoke/halogen-free wide finger and slot design provides greater rigidity and allows use with a wide range of wire and bundle sizes |
| Upper and lower scorelines allows easy finger and sidewall section removals |
| Self-extinguishing and provides a greater flame resistance when compared to other halogen-free wiring duct, enabling its use in more electrical applications |
| Continuous use up to a maximum of 105 deg C |
| Provides greater sidewall rigidity and allows use with a wide range of wire and bundle sizes |
| Base sidewall is even with cover for superior aesthetics and greater wiring capacity when compared to non-flush cover wiring duct |
| Halogen-free liner ensures that the cover does not slide during shipment, vibration, and when in a vertical orientation, eliminating rework and repositioning |
| Score lines allow for easy breakouts, saving installation time, when compared to other halogen-free duct |
| Used to create multiple channels within a single duct to separate cabling types |
| External dimension: 0.97 in W x 2.85 in D |
| DIN Standard Mounting Holes |
| Polyphenylene Ether + High Impact Polystyrene (PPE + HIPS) |