or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® TA1S8-M Tie Anchor Mount, #8 Screw (M4)
SKU6424
MFGR #TA1S8-M
Your Cost: $0.1735/m($173.51 / m)
List: Panduit® Cable Tie Mount, 4-Way Tie Entry, Threaded Mount, 0.19 in Maximum Tie Width, 3/4 in Base Length, 0.38 in Base Width, Nylon, Natural
Panduit® Cable Tie Mount, 4-Way Tie Entry, Threaded Mount, 0.19 in Maximum Tie Width, 3/4 in Base Length, 0.38 in Base Width, Nylon, Natural
Application Low Profile Tie Anchor Mounts, Versatile Mount for Applications where Space is Limited ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Cable Type Cable Tie Mount Catalog Number TA1S8-M Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.7350 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.20 in Height [Metric] 18.2880 cm Insulation Polyamide (PA) Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Panduit® Material Nylon 6-6 Mount Size 4.3 Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable Y Screw Holes #8 (M4) Standard CE Compliant, UL Recognized E136577, RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E136577 Stock Status NONSTOCK Tie Entry 4-Way Type Cable Tie Mount UNSPSC 39121717 UPC 11 07498358021 UPC 12 07498358021 Width 9.25 in Width [Metric] 23.4950 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Low Profile Tie Anchor Mounts, Versatile Mount for Applications where Space is Limited |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Type | Cable Tie Mount |
| Catalog Number | TA1S8-M |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7350 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.20 in |
| Height [Metric] | 18.2880 cm |
| Insulation | Polyamide (PA) |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon 6-6 |
| Mount Size | 4.3 |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Screw Holes | #8 (M4) |
| Standard | CE Compliant, UL Recognized E136577, RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E136577 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tie Entry | 4-Way |
| Type | Cable Tie Mount |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 07498358021 |
| UPC 12 | 07498358021 |
| Width | 9.25 in |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |