or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® T70WCWH Workstation Outlet Center™ Offset Box, For Use With Pan-Way® Surface Mount Raceway and Covers, PVC, White
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® T70WCWH Workstation Outlet Center™ Offset Box, For Use With Pan-Way® Surface Mount Raceway and Covers, PVC, White
SKU47009
MFGR #T70WCWH
Your Cost: $34.21/ea
List: Panduit® Workstation Outlet Center™ Offset Box, Threaded Mount, For Use With: Pan-Way® Surface Mount Raceway and Covers, PVC, White, 5.2 in L x 7.52 in W x 2.09 in H
Panduit® Workstation Outlet Center™ Offset Box, Threaded Mount, For Use With: Pan-Way® Surface Mount Raceway and Covers, PVC, White, 5.2 in L x 7.52 in W x 2.09 in H
Application Provides Solutions for Routing Low Voltage, Fiber Optic and/or Power Cabling Along Perimeter Walls.T-70 Features the Workstation Outlet Center ™ Offset Box, Which Provides an Offset Solution to Maximize Channel Capacity and Outlet Density. ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number T70WCWH Country of Origin USA Cover Type Snap-On Box Currency USD Dimensions 5.2 in L x 7.52 in W x 2.09 in H EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.55 in Height [Metric] 9.0170 cm Length 7.65 in Length [Metric] 19.4310 cm Mounting Type Threaded Returnable Y Standard CE Compliant, UL5A Listed, UL Listed 95425, UL Listed E116129 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA 22.2 No 62-93UL and UL5A Listed Sub Brand Pan-Way?® Type Faceplate UNSPSC 39131711 UPC 11 07498372169 UPC 12 07498372169 Width 5.05 in Width [Metric] 12.8270 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color White Material PVC Suitable For Use With Pan-Way ® T-70 Raceway Fittings Provides Solutions for Routing Low Voltage, Fiber Optic and/or Power Cabling Along Perimeter Walls.T-70 Features the Workstation Outlet Center ™ Offset Box, Which Provides an Offset Solution to Maximize Channel Capacity and Outlet Density. Two-piece box and bracket accept any NEMA standard screw-on faceplate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Provides Solutions for Routing Low Voltage, Fiber Optic and/or Power Cabling Along Perimeter Walls.T-70 Features the Workstation Outlet Center ™ Offset Box, Which Provides an Offset Solution to Maximize Channel Capacity and Outlet Density. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | T70WCWH |
| Country of Origin | USA |
| Cover Type | Snap-On Box |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.2 in L x 7.52 in W x 2.09 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.55 in |
| Height [Metric] | 9.0170 cm |
| Length | 7.65 in |
| Length [Metric] | 19.4310 cm |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Standard | CE Compliant, UL5A Listed, UL Listed 95425, UL Listed E116129 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA 22.2 No 62-93UL and UL5A Listed |
| Sub Brand | Pan-Way?® |
| Type | Faceplate |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 07498372169 |
| UPC 12 | 07498372169 |
| Width | 5.05 in |
| Width [Metric] | 12.8270 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | White |
| Material | PVC |
| Suitable For Use With | Pan-Way ® T-70 Raceway Fittings |
| Provides Solutions for Routing Low Voltage, Fiber Optic and/or Power Cabling Along Perimeter Walls.T-70 Features the Workstation Outlet Center ™ Offset Box, Which Provides an Offset Solution to Maximize Channel Capacity and Outlet Density. |
| Two-piece box and bracket accept any NEMA standard screw-on faceplate |