or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® T50F-C0 Spiral Wrap, 1/2 in Dia x 100 ft L x 0.06 in THK, Polyethylene, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® T50F-C0 Spiral Wrap, 1/2 in Dia x 100 ft L x 0.06 in THK, Polyethylene, Black
SKU6678
MFGR #T50F-C0
Your Cost: $251.79/ea
List: Wiring Accessories are an integral part of Panduit's comprehensive selection of wire management products. We are committed to continually provide innovative, high quality products engineered to speed installation and lower your installed costs.
Wiring Accessories are an integral part of Panduit's comprehensive selection of wire management products. We are committed to continually provide innovative, high quality products engineered to speed installation and lower your installed costs.
Catalog Number T50F-C0 Gross Weight Per Pack 4.8200 lb UNSPSC 39131604 UPC 11 07498370609 UPC 12 07498370609 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Application Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle; Allows Breakouts of Single/Multiple Cables; Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish UL Recognized Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 2.43 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.90 in Height [Metric] 17.5260 cm Length 14.55 in Length [Metric] 36.9570 cm Material Weather Resistant Polyethylene Pitch Black Returnable Y Series 0.50 Standard UL Recognized - E141152; UL94HB Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL E141152 Recognized, UR Listed Thickness 0.06 in Type Spiral Wrap Width 14.50 in Width [Metric] 36.8300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | T50F-C0 |
| Gross Weight Per Pack | 4.8200 lb |
| UNSPSC | 39131604 |
| UPC 11 | 07498370609 |
| UPC 12 | 07498370609 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Application | Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle; Allows Breakouts of Single/Multiple Cables; Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | UL Recognized |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.90 in |
| Height [Metric] | 17.5260 cm |
| Length | 14.55 in |
| Length [Metric] | 36.9570 cm |
| Material | Weather Resistant Polyethylene |
| Pitch | Black |
| Returnable | Y |
| Series | 0.50 |
| Standard | UL Recognized - E141152; UL94HB |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL E141152 Recognized, UR Listed |
| Thickness | 0.06 in |
| Type | Spiral Wrap |
| Width | 14.50 in |
| Width [Metric] | 36.8300 cm |