or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® T38R-CY Spiral Wrap, 0.38 in Dia x 100 ft L x 0.055 in THK, Fire Resistant Polyethylene, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® T38R-CY Spiral Wrap, 0.38 in Dia x 100 ft L x 0.055 in THK, Fire Resistant Polyethylene, Natural
SKU348586
MFGR #T38R-CY
Your Cost: $190.78/ea
List: Panduit® Spiral Wrap, 0.38 in Dia, 100 ft Length, 0.055 in Thickness, 3 in Maximum Bundle Dia, 5/16 in Minimum Bundle Dia, -40 to 122 deg F, Fire Resistant Polyethylene, Natural
Panduit® Spiral Wrap, 0.38 in Dia, 100 ft Length, 0.055 in Thickness, 3 in Maximum Bundle Dia, 5/16 in Minimum Bundle Dia, -40 to 122 deg F, Fire Resistant Polyethylene, Natural
Catalog Number T38R-CY Gross Weight Per Pack 3.3150 lb UNSPSC 39131604 UPC 11 07498339742 UPC 12 07498339742 Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Application (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 1.95 Gross Weight UOM Metric kg Length 14.60 in Length [Metric] 37.0840 cm Material Fire Resistant Polyethylene Returnable Y Standard UL Recognized E141152 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E141152UL RecognizedV-2 Flammability Rating Type Spiral Wrap
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | T38R-CY |
| Gross Weight Per Pack | 3.3150 lb |
| UNSPSC | 39131604 |
| UPC 11 | 07498339742 |
| UPC 12 | 07498339742 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Application | (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 14.60 in |
| Length [Metric] | 37.0840 cm |
| Material | Fire Resistant Polyethylene |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Recognized E141152 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E141152UL RecognizedV-2 Flammability Rating |
| Type | Spiral Wrap |