or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® T25R-C20Y Spiral Wrap, 1/4 in Dia x 100 ft L x 0.04 in THK, Fire Resistant Polyethylene, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® T25R-C20Y Spiral Wrap, 1/4 in Dia x 100 ft L x 0.04 in THK, Fire Resistant Polyethylene, Black
SKU920466
MFGR #T25R-C20Y
Your Cost: $136.83/ea
List: Panduit® Spiral Wrap, 1/4 in Dia, 100 ft Length, 0.04 in Thickness, 2 in Maximum Bundle Dia, 3/16 in Minimum Bundle Dia, -40 to 122 deg F, Fire Resistant Polyethylene, Black
Panduit® Spiral Wrap, 1/4 in Dia, 100 ft Length, 0.04 in Thickness, 2 in Maximum Bundle Dia, 3/16 in Minimum Bundle Dia, -40 to 122 deg F, Fire Resistant Polyethylene, Black
Application (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number T25R-C20Y Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 1.5900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.86 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.45 in Height [Metric] 11.3030 cm Length [Metric] 26.2890 cm Maximum Bundle Diameter 2 in Minimum Bundle Diameter 0.1875 in Outside Diameter 0.25 in Returnable Y Standard UL Recognized- E141152 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E141152 RecognizedUR Recognized Temperature Rating 122 ?°F Type Spiral Wrap UNSPSC 39131604 UPC 11 07498339712 UPC 12 07498339712 Wall Thickness 0.04 in Width 10.35 in Width [Metric] 26.2890 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Black Diameter 1/4 in OD Length 10.35 in Material Polyethylene Thickness 0.04 in (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing Allows breakouts of single/multiple cables Provides abrasion protection for wire, cables, hoses and tubing Multiple colors allow for easy identification of cable bundles Installation tool is supplied and the spiral wrap is reusable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | T25R-C20Y |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.45 in |
| Height [Metric] | 11.3030 cm |
| Length [Metric] | 26.2890 cm |
| Maximum Bundle Diameter | 2 in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.1875 in |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Recognized- E141152 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E141152 RecognizedUR Recognized |
| Temperature Rating | 122 ?°F |
| Type | Spiral Wrap |
| UNSPSC | 39131604 |
| UPC 11 | 07498339712 |
| UPC 12 | 07498339712 |
| Wall Thickness | 0.04 in |
| Width | 10.35 in |
| Width [Metric] | 26.2890 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Black |
| Diameter | 1/4 in OD |
| Length | 10.35 in |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 0.04 in |
| (1) Harness Multiple Cables Into a Single Manageable Bundle(2) Allows Breakouts of Single/Multiple Cables(3) Provides Abrasion Protection for Wire, Cables, Hoses, and Tubing |
| Allows breakouts of single/multiple cables |
| Provides abrasion protection for wire, cables, hoses and tubing |
| Multiple colors allow for easy identification of cable bundles |
| Installation tool is supplied and the spiral wrap is reusable |