or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® T075X000VUC-BK Continuous Cassette Tape, 3/4 in W, Blank, Black/Orange Legend/Background, Vinyl
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® T075X000VUC-BK Continuous Cassette Tape, 3/4 in W, Blank, Black/Orange Legend/Background, Vinyl
SKU599557
MFGR #T075X000VUC-BK
Your Cost: $66.11/ea
List: Panduit® Cassette Tape, Continuous, 25 ft Length, 3/4 in Width, Blank Legend, Black/Orange, Vinyl, Acrylic Pressure Sensitive Adhesive, For Use With: PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9, P1 Hand-Held Thermal Transfer Printer, -58 to 176 deg F
Panduit® Cassette Tape, Continuous, 25 ft Length, 3/4 in Width, Blank Legend, Black/Orange, Vinyl, Acrylic Pressure Sensitive Adhesive, For Use With: PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9, P1 Hand-Held Thermal Transfer Printer, -58 to 176 deg F
Application General purpose ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number T075X000VUC-BK Color Orange Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2250 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Legend|Background Color Orange/Black Length [Metric] 10.9220 cm Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand P1?„? Suitable For Use With PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9 Handheld Thermal Transfer Printer Type Continuous Tape Cassette UNSPSC 41122703 UPC 11 07498332288 UPC 12 07498332288 Width [Metric] 7.2390 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Adhesive Type Acrylic Pressure Sensitive Legend None Length 4.30 in Material PVC Width 2.85 in Background Color Orange Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Returnable N
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | T075X000VUC-BK |
| Color | Orange |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Legend|Background Color | Orange/Black |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | P1?„? |
| Suitable For Use With | PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9 Handheld Thermal Transfer Printer |
| Type | Continuous Tape Cassette |
| UNSPSC | 41122703 |
| UPC 11 | 07498332288 |
| UPC 12 | 07498332288 |
| Width [Metric] | 7.2390 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Adhesive Type | Acrylic Pressure Sensitive |
| Legend | None |
| Length | 4.30 in |
| Material | PVC |
| Width | 2.85 in |
| Background Color | Orange |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Returnable | N |