Panduit® T038X000YKC-BK Continuous Cassette Tape, 0.38 in W, Blank, Black/Clear Legend/Background, Polyester
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
SKU329599
MFGR #T038X000YKC-BK
The minimum package quantity is 10
Panduit® Cassette Tape, Continuous, 25 ft Length, 0.38 in Width, Blank Legend, Black/Clear, Polyester, Acrylic Pressure Sensitive Adhesive, For Use With: PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9 Hand-Held Thermal Transfer Printer, -40 to 302 deg F
Application
General Purpose
ARRA Compliant
Y
Background Color
Clear
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
T038X000YKC-BK
Color
Colorless
Country of Origin
CRI
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
0.1750 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.13
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.15 in
Height [Metric]
5.4610 cm
Legend|Background Color
Clear/Black
Length [Metric]
11.5570 cm
Returnable
Standard
RoHS compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
P1?„?
Suitable For Use With
PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9 Handheld Thermal Transfer Printer
Type
Continuous Tape Cassette
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Panduit®
Manufacturer
Adhesive Type
Acrylic Pressure Sensitive
Legend
None
Length
4.55 in
Material
Polyester
Width
3.00 in