or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® SBC6S-C Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 8 to 6 AWG Solid/Stranded Copper Conductor, 0.95 x 0.41 in Bolt
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® SBC6S-C Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 8 to 6 AWG Solid/Stranded Copper Conductor, 0.95 x 0.41 in Bolt
SKU7117
MFGR #SBC6S-C
Your Cost: $3.1301/c($313.01 / c)
List: Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number SBC6S-C Conductor Type Stranded Country of Origin BRA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Other Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 2.67 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.30 in Height [Metric] 8.3820 cm Length 5.80 in Length [Metric] 14.7320 cm Manufacturer Panduit® Material Copper Returnable Y Series SBC Specifications 0.62 in Hex Nut, 165 in-lb Tightening Torque, 16 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run Standard UL listed to 467 and 486 and CSA certified for use up to 600V & Temperature Rated to 90°C Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Type Mechanical Connectors - Split Bolt UNSPSC 39121408 UPC 11 07498390403 UPC 12 074983904037 Voltage Rating 600 V Width 3.45 in Width [Metric] 8.7630 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SBC6S-C |
| Conductor Type | Stranded |
| Country of Origin | BRA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Other |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.30 in |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Length | 5.80 in |
| Length [Metric] | 14.7320 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Copper |
| Returnable | Y |
| Series | SBC |
| Specifications | 0.62 in Hex Nut, 165 in-lb Tightening Torque, 16 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run |
| Standard | UL listed to 467 and 486 and CSA certified for use up to 600V & Temperature Rated to 90°C |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Mechanical Connectors - Split Bolt |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07498390403 |
| UPC 12 | 074983904037 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 3.45 in |
| Width [Metric] | 8.7630 cm |