or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® SBC3/0-Q Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 1 to 3/0 AWG Stranded Copper Conductor, 0.95 x 2.07 in Bolt
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® SBC3/0-Q Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 1 to 3/0 AWG Stranded Copper Conductor, 0.95 x 2.07 in Bolt
SKU6584
MFGR #SBC3/0-Q
Your Cost: $12.5825/c($1,258.25 / c)
List: Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number SBC3/0-Q Conductor Type Stranded Country of Origin BRA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish blank Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 2.88 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Length 9.15 in Length [Metric] 23.2410 cm Manufacturer Panduit® Material Copper Returnable Y Series SBC Specifications 1.24 in Hex Nut, 500 in-lb Tightening Torque, 8 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Type Mechanical Connectors - Split Bolt UNSPSC 39121408 UPC 11 07498362727 UPC 12 07498362727 Voltage Rating 600 V Width 4.35 in Width [Metric] 11.0490 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SBC3/0-Q |
| Conductor Type | Stranded |
| Country of Origin | BRA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | blank |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Length | 9.15 in |
| Length [Metric] | 23.2410 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Copper |
| Returnable | Y |
| Series | SBC |
| Specifications | 1.24 in Hex Nut, 500 in-lb Tightening Torque, 8 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Mechanical Connectors - Split Bolt |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07498362727 |
| UPC 12 | 07498362727 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 4.35 in |
| Width [Metric] | 11.0490 cm |