or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® SBC2/0-Q Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 2 to 2/0 AWG Stranded Copper Conductor, 0.79 x 1.72 in Bolt
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® SBC2/0-Q Pan-Lug™ SBC Mechanical Split Bolt Connector, 2 to 2/0 AWG Stranded Copper Conductor, 0.79 x 1.72 in Bolt
SKU6583
MFGR #SBC2/0-Q
Your Cost: $11.964/c($1,196.40 / c)
List: Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance,.
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number SBC2/0-Q Conductor Type Stranded Country of Origin BRA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish blank Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 4.8300 lb Gross Weight per Pack Metric 2.40 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.45 in Height [Metric] 8.7630 cm Length 7.70 in Length [Metric] 19.5580 cm Manufacturer Panduit® Material Copper Returnable Y Series SBC Specifications 1.05 in Hex Nut, 385 in-lb Tightening Torque, 14 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run Standard UL listed to 467 and 486 and CSA certified for use up to 600V & Temperature Rated to 90°C Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Type Mechanical Connectors - Split Bolt UNSPSC 39121408 UPC 11 07498362726 UPC 12 07498362726 Voltage Rating 600 V Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SBC2/0-Q |
| Conductor Type | Stranded |
| Country of Origin | BRA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | blank |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.8300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.45 in |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Length | 7.70 in |
| Length [Metric] | 19.5580 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Copper |
| Returnable | Y |
| Series | SBC |
| Specifications | 1.05 in Hex Nut, 385 in-lb Tightening Torque, 14 AWG Stranded Minimum Tap With One Maximum Run |
| Standard | UL listed to 467 and 486 and CSA certified for use up to 600V & Temperature Rated to 90°C |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Mechanical Connectors - Split Bolt |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07498362726 |
| UPC 12 | 07498362726 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |