or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® SBA4-C Pan-Lug™ SBA Mechanical Split Bolt Connector, 10 to 4 AWG Aluminum/Solid/Stranded Copper Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® SBA4-C Pan-Lug™ SBA Mechanical Split Bolt Connector, 10 to 4 AWG Aluminum/Solid/Stranded Copper Conductor
SKU7096
MFGR #SBA4-C
Your Cost: $5.731/c($573.10 / c)
List: Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance, ease of installation and lowest installed cost.
Panduit ® offers a broad variety of split bolt connectors suitable for a wide range of electrical terminations using code conductor. Designed to be reusable and installed without special tooling, Pan-Lug Mechanical Connectors provide quality performance, ease of installation and lowest installed cost.
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number SBA4-C Conductor Type Solid/Stranded Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 2.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Length 9.15 in Length [Metric] 23.2410 cm Manufacturer Panduit® Material Tin-Plated Aluminum Returnable Y Series SBA Specifications 0.81 in Hex Nut, 165 in-lb Tightening Torque, 4 AWG Stranded Maximum, 8 to 10 AWG Solid Minimum Tap Size, 5/8-18 UNF Thread Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Type Mechanical Connectors - Split Bolt UNSPSC 39121408 UPC 11 07498390302 UPC 12 074983903023 Voltage Rating 600 V Width 4.40 in Width [Metric] 11.1760 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SBA4-C |
| Conductor Type | Solid/Stranded |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Length | 9.15 in |
| Length [Metric] | 23.2410 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Tin-Plated Aluminum |
| Returnable | Y |
| Series | SBA |
| Specifications | 0.81 in Hex Nut, 165 in-lb Tightening Torque, 4 AWG Stranded Maximum, 8 to 10 AWG Solid Minimum Tap Size, 5/8-18 UNF Thread |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA C22.2 No. 65-13UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Type | Mechanical Connectors - Split Bolt |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07498390302 |
| UPC 12 | 074983903023 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 4.40 in |
| Width [Metric] | 11.1760 cm |