or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® QB-TILE 1'x1' (305mmx305mm) square base component that allows Quick-Build mounting pegs and platforms to create a modular harness system. One package includes 8 tiles.
Panduit® QB-TILE 1'x1' (305mmx305mm) square base component that allows Quick-Build mounting pegs and platforms to create a modular harness system. One package includes 8 tiles.
SKU919745
MFGR #QB-TILE
Your Cost: $439.02/ea
1'x1' (305mmx305mm) square base component that allows Quick-Build mounting pegs and platforms to create a modular harness system. One package includes 8 tiles.
1'x1' (305mmx305mm) square base component that allows Quick-Build mounting pegs and platforms to create a modular harness system. One package includes 8 tiles.
Application (1) To Provide Surface for Quick-Buildâ„¢ Mounting Pegs(2) Optionally, Connect with QB-CONN to Prevent the Need for Plywood and to Ensure Accurate Alignment of Grid System ARRA Compliant Y Boot Type LC Connector - Keyed C (Green) Buy American Compliant Y Cable Type Duplex Catalog Number QB-TILE Color Orange Country of Origin USA Currency USD Diameter NA EU RoHS Indicator Y Fiber Compatibility OM1 62.5/125㎛m Fiber Type Multimode Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 12.4050 lb Gross Weight per Pack Metric 5.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.80 in Height [Metric] 22.3520 cm Length 14.35 in Length [Metric] 36.4490 cm Material ABS Number of Cores 2 Plug Type SC Connector Returnable Y Standard RoHS Compliant Sub Brand Quick-Build?„? Type Harness Board Accessories UNSPSC 39121707 UPC 11 07498308053 UPC 12 07498308053 Width 14.30 in Width [Metric] 36.3220 cm Wire Size 1.6mm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® (1) To Provide Surface for Quick-Buildâ„¢ Mounting Pegs(2) Optionally, Connect with QB-CONN to Prevent the Need for Plywood and to Ensure Accurate Alignment of Grid System NA
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | (1) To Provide Surface for Quick-Buildâ„¢ Mounting Pegs(2) Optionally, Connect with QB-CONN to Prevent the Need for Plywood and to Ensure Accurate Alignment of Grid System |
| ARRA Compliant | Y |
| Boot Type | LC Connector - Keyed C (Green) |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Type | Duplex |
| Catalog Number | QB-TILE |
| Color | Orange |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Diameter | NA |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fiber Compatibility | OM1 62.5/125㎛m |
| Fiber Type | Multimode |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 12.4050 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.80 in |
| Height [Metric] | 22.3520 cm |
| Length | 14.35 in |
| Length [Metric] | 36.4490 cm |
| Material | ABS |
| Number of Cores | 2 |
| Plug Type | SC Connector |
| Returnable | Y |
| Standard | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Quick-Build?„? |
| Type | Harness Board Accessories |
| UNSPSC | 39121707 |
| UPC 11 | 07498308053 |
| UPC 12 | 07498308053 |
| Width | 14.30 in |
| Width [Metric] | 36.3220 cm |
| Wire Size | 1.6mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| (1) To Provide Surface for Quick-Buildâ„¢ Mounting Pegs(2) Optionally, Connect with QB-CONN to Prevent the Need for Plywood and to Ensure Accurate Alignment of Grid System |
| NA |