or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® Panduct® NC2WH6 Type NC Wiring Duct Cover, 6 ft L x 2.14 in W x 0.35 in H, Noryl, White
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® Panduct® NC2WH6 Type NC Wiring Duct Cover, 6 ft L x 2.14 in W x 0.35 in H, Noryl, White
SKU5997
MFGR #NC2WH6
$/ft
Panduit® Panduct® Wiring Duct Cover, Type NC, 6 ft Length, 2.14 in Width, 0.35 in Height, Snap-On Mount, For Use With: Type NE2X, NS2X Panduit Duct, Noryl, White
Panduit® Panduct® Wiring Duct Cover, Type NC, 6 ft Length, 2.14 in Width, 0.35 in Height, Snap-On Mount, For Use With: Type NE2X, NS2X Panduit Duct, Noryl, White
Adhesive Backed Snap-on Application Cover for Wiring Duct ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number NC2WH6 Connection Snap-on Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.5652 lb Gross Weight per Pack Metric 0.26 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 0.5080 cm Length [Metric] 182.8800 cm Mounting Type Snap-On Returnable Y Series NC Series Standard UL Recognized; Flammability Ratings: UL94 V-0; CE Compliant; CSA Certified; RoHS Compliant; Halogen Free; Conforms to NFPA 79-2015 section 13.3.1; meets a Hazard Level Classification of HL1 per European Standard EN45545-2 for R23 (exterior) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL ListedUL94V-0 Flammability Rating Sub Brand Panduct?® Suitable For Use With Panduit® Type NE2X and NS2X Duct Type Flushed Duct Cover UNSPSC 39131712 UPC 11 07498323153 UPC 12 07498323153 Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color White Height 0.20 in Length 72.00 in Material Halogen-Free PPO Width 2.00 in Cover for Wiring Duct Halogen-free cover with non-slip liner to prevent cover slide Designed for easy install and removal Halogen-free NORYL
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Adhesive Backed | Snap-on |
| Application | Cover for Wiring Duct |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | NC2WH6 |
| Connection | Snap-on |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5652 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Length [Metric] | 182.8800 cm |
| Mounting Type | Snap-On |
| Returnable | Y |
| Series | NC Series |
| Standard | UL Recognized; Flammability Ratings: UL94 V-0; CE Compliant; CSA Certified; RoHS Compliant; Halogen Free; Conforms to NFPA 79-2015 section 13.3.1; meets a Hazard Level Classification of HL1 per European Standard EN45545-2 for R23 (exterior) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL ListedUL94V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | Panduct?® |
| Suitable For Use With | Panduit® Type NE2X and NS2X Duct |
| Type | Flushed Duct Cover |
| UNSPSC | 39131712 |
| UPC 11 | 07498323153 |
| UPC 12 | 07498323153 |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | White |
| Height | 0.20 in |
| Length | 72.00 in |
| Material | Halogen-Free PPO |
| Width | 2.00 in |
| Cover for Wiring Duct |
| Halogen-free cover with non-slip liner to prevent cover slide |
| Designed for easy install and removal |
| Halogen-free NORYL |