or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® Panduct® C2LG6-F Type C Duct Cover With Protective Film, 6 ft L x 2.29 in W x 0.35 in H, PVC, Light Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® Panduct® C2LG6-F Type C Duct Cover With Protective Film, 6 ft L x 2.29 in W x 0.35 in H, PVC, Light Gray
SKU447381
MFGR #C2LG6-F
Your Cost: $2.52/ea
Panduit® Panduct® Duct Cover, Type C, 6 ft Length, 2.29 in Width, 0.35 in Height, 2 mil Thickness, Snap-On Mount, For Use With: Flush Cover Wiring Duct, PVC, Light Gray
Panduit® Panduct® Duct Cover, Type C, 6 ft Length, 2.29 in Width, 0.35 in Height, 2 mil Thickness, Snap-On Mount, For Use With: Flush Cover Wiring Duct, PVC, Light Gray
Adhesive Backed Snap-on Application Cover for Wiring Duct with protective film to protect the surface during storage, handling, andinstallation. ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number C2LG6-F Color Light Gray Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 0.28 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.10 in Length 72.00 in Length [Metric] 182.8800 cm Manufacturer Panduit® Material PVC Mounting Type Snap-On Returnable Y Series C Series Standard UL Recognized; CE Compliant; CSA Certified; RoHS Compliant; Flammability Rating of UL94V-0 after protective film is removed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Panduct?® Suitable For Use With Type F, G, D, FS and MC Wiring Duct Thickness 0.06 in Type Flushed Duct Cover UNSPSC 39131712 UPC 11 07498300469 UPC 12 07498300469 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Adhesive Backed | Snap-on |
| Application | Cover for Wiring Duct with protective film to protect the surface during storage, handling, andinstallation. |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | C2LG6-F |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.10 in |
| Length | 72.00 in |
| Length [Metric] | 182.8800 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Snap-On |
| Returnable | Y |
| Series | C Series |
| Standard | UL Recognized; CE Compliant; CSA Certified; RoHS Compliant; Flammability Rating of UL94V-0 after protective film is removed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Panduct?® |
| Suitable For Use With | Type F, G, D, FS and MC Wiring Duct |
| Thickness | 0.06 in |
| Type | Flushed Duct Cover |
| UNSPSC | 39131712 |
| UPC 11 | 07498300469 |
| UPC 12 | 07498300469 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |