or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® Panduct® C1.5WH6 Type C Duct Cover, 6 ft L x 1.89 in W x 0.35 in H, PVC, White
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® Panduct® C1.5WH6 Type C Duct Cover, 6 ft L x 1.89 in W x 0.35 in H, PVC, White
SKU5984
MFGR #C1.5WH6
Your Cost: $1.83/ea
Panduit® Panduct® Duct Cover, Type C, 6 ft Length, 1.89 in Width, 0.35 in Height, Snap-On Mount, For Use With: Flush Cover Wiring Duct, PVC, White
Panduit® Panduct® Duct Cover, Type C, 6 ft Length, 1.89 in Width, 0.35 in Height, Snap-On Mount, For Use With: Flush Cover Wiring Duct, PVC, White
Adhesive Backed Snap-on Application Cover for Wiring Duct ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number C1.5WH6 Color White Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.5250 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.10 in Length 72.00 in Length [Metric] 182.8800 cm Manufacturer Panduit® Material PVC Mounting Type Snap-On Returnable Y Series C Series Standard UL Recognized; Flammability Ratings: UL94 V-0; CSA Certified; CE Compliant; RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Panduct?® Suitable For Use With Type F, G, D, FS and MC Wiring Duct Thickness 0.06 in Type Flushed Duct Cover UNSPSC 39131712 UPC 11 07498323062 UPC 12 07498323062 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Adhesive Backed | Snap-on |
| Application | Cover for Wiring Duct |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | C1.5WH6 |
| Color | White |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.10 in |
| Length | 72.00 in |
| Length [Metric] | 182.8800 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Snap-On |
| Returnable | Y |
| Series | C Series |
| Standard | UL Recognized; Flammability Ratings: UL94 V-0; CSA Certified; CE Compliant; RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Panduct?® |
| Suitable For Use With | Type F, G, D, FS and MC Wiring Duct |
| Thickness | 0.06 in |
| Type | Flushed Duct Cover |
| UNSPSC | 39131712 |
| UPC 11 | 07498323062 |
| UPC 12 | 07498323062 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |