or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® Pan-Wrap™ SE150PSC-LR0 Expandable Braided Sleeve, 1-1/2 in Dia x 50 ft L, Polyethylene Terephthalate, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® Pan-Wrap™ SE150PSC-LR0 Expandable Braided Sleeve, 1-1/2 in Dia x 50 ft L, Polyethylene Terephthalate, Black
SKU756007
MFGR #SE150PSC-LR0
Your Cost: $260.57/ea
List: Panduit abrasion protection products provide an economical and easy way to insulate, protect, bundle and color-code components and cable. A wide variety of sizes and materials are available to meet a broad range of indoor and outdoor applications. To help assure optimum quality, Panduit abrasion protection products are designed and manufactured to meet applicable quality standards including International, UL, Military, ISO, and Aerospace.
Panduit abrasion protection products provide an economical and easy way to insulate, protect, bundle and color-code components and cable. A wide variety of sizes and materials are available to meet a broad range of indoor and outdoor applications. To help assure optimum quality, Panduit abrasion protection products are designed and manufactured to meet applicable quality standards including International, UL, Military, ISO, and Aerospace.
Application (1) Provides Continuous Abrasion Protection for Wires, Cables, Hoses, and Tubing; (2) Highly Flexible Open Weave will not Trap Heat or Humidity; (3) Allows for Use with Irregular Shapes ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number SE150PSC-LR0 Color Black Country of Origin MEX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 1.0550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.55 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Length 5.95 in Length [Metric] 15.1130 cm Manufacturer Panduit® Material Polyethylene Terephthalate (PET) Returnable Y Standard CSA Certified, Flammability: Halogen Free RoHS, UL Recognized E116868 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL E116868 Stock Status NONSTOCK Type Fray Resistant Braided Expandable Sleeving UNSPSC 39131602 UPC 11 07498381694 UPC 12 07498381694 Width 5.95 in Width [Metric] 15.1130 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | (1) Provides Continuous Abrasion Protection for Wires, Cables, Hoses, and Tubing; (2) Highly Flexible Open Weave will not Trap Heat or Humidity; (3) Allows for Use with Irregular Shapes |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SE150PSC-LR0 |
| Color | Black |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Length | 5.95 in |
| Length [Metric] | 15.1130 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified, Flammability: Halogen Free RoHS, UL Recognized E116868 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL E116868 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Fray Resistant Braided Expandable Sleeving |
| UNSPSC | 39131602 |
| UPC 11 | 07498381694 |
| UPC 12 | 07498381694 |
| Width | 5.95 in |
| Width [Metric] | 15.1130 cm |