or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® Pan-Wrap™ PW50F-T Split Harness Wrap, 1/2 in Dia x 200 ft L, Polyethylene, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® Pan-Wrap™ PW50F-T Split Harness Wrap, 1/2 in Dia x 200 ft L, Polyethylene, Natural
SKU71734
MFGR #PW50F-T
Your Cost: $314.63/ea
Pan-Wrap™ Split Harness Wrap is an innovative addition to the Panduit abrasion protection line. It features slotted walls that provide flexibility and allow for easy breakouts along the length of the harness. Pan-Wrap™ Tools are available for quick and easy installation. The Pan-Wrap™ Product Line helps you to manage your physical infrastructure effectively.
Pan-Wrap™ Split Harness Wrap is an innovative addition to the Panduit abrasion protection line. It features slotted walls that provide flexibility and allow for easy breakouts along the length of the harness. Pan-Wrap™ Tools are available for quick and easy installation. The Pan-Wrap™ Product Line helps you to manage your physical infrastructure effectively.
Catalog Number PW50F-T UNSPSC 39131604 UPC 11 07498398578 UPC 12 07498398578 Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Application Abrasion protection solution engineered for flexibility and maximum protection of wires and cables with considerably reduced installation time ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 0.06 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 3.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.60 in Height [Metric] 24.3840 cm Material Polyethylene Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Recognized Sub Brand Pan-Wrap?„? Type Split Harness Wrap Width 21.50 in Width [Metric] 54.6100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | PW50F-T |
| UNSPSC | 39131604 |
| UPC 11 | 07498398578 |
| UPC 12 | 07498398578 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Application | Abrasion protection solution engineered for flexibility and maximum protection of wires and cables with considerably reduced installation time |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.60 in |
| Height [Metric] | 24.3840 cm |
| Material | Polyethylene |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Recognized |
| Sub Brand | Pan-Wrap?„? |
| Type | Split Harness Wrap |
| Width | 21.50 in |
| Width [Metric] | 54.6100 cm |