or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® Pan-Ty® PLWP1.5I-C Intermediate Wing Push Mount Tie, 6 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon 6.6
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® Pan-Ty® PLWP1.5I-C Intermediate Wing Push Mount Tie, 6 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon 6.6
SKU695390
MFGR #PLWP1.5I-C
Your Cost: $0.437/c($43.70 / c)
Panduit® Pan-Ty® Wing Push Mount Tie, Intermediate, Series: PLWP, 6 in Length, 0.14 in Width, 0.05 in Thickness, 1-1/4 in Bundle Dia, Lock Mechanism: Locking, 40 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Nylon 6.6, Natural
Panduit® Pan-Ty® Wing Push Mount Tie, Intermediate, Series: PLWP, 6 in Length, 0.14 in Width, 0.05 in Thickness, 1-1/4 in Bundle Dia, Lock Mechanism: Locking, 40 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Nylon 6.6, Natural
Application General ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number PLWP1.5I-C Color Ivory Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.80 in Height [Metric] 14.7320 cm Length 10.60 in Length [Metric] 26.9240 cm Lock Mechanism Locking Manufacturer Panduit® Material Nylon 6-6 Returnable Y Series PLWP Standard UL 62275 Compliant (Type 1, 11), UL Recognized (File #E56854), RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcURus ListedcCSAus CertifiedCE MarkedCSA CertifiedUL94 V-2 Flammability RatingUL File No. 62775UL File No. E56854 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Ty® Temperature Rating -76 to 185 °F Tensile Strength 40 lb Thickness 0.05 in Type Premium Cable Tie UNSPSC 39121703 UPC 11 07498322414 UPC 12 07498322414 Width 8.30 in Width [Metric] 21.0820 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PLWP1.5I-C |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.80 in |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Length | 10.60 in |
| Length [Metric] | 26.9240 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon 6-6 |
| Returnable | Y |
| Series | PLWP |
| Standard | UL 62275 Compliant (Type 1, 11), UL Recognized (File #E56854), RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcURus ListedcCSAus CertifiedCE MarkedCSA CertifiedUL94 V-2 Flammability RatingUL File No. 62775UL File No. E56854 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Ty® |
| Temperature Rating | -76 to 185 °F |
| Tensile Strength | 40 lb |
| Thickness | 0.05 in |
| Type | Premium Cable Tie |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498322414 |
| UPC 12 | 07498322414 |
| Width | 8.30 in |
| Width [Metric] | 21.0820 cm |