or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PX-2 Permanent Marking Pen, Regular Tip, Nylon, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PX-2 Permanent Marking Pen, Regular Tip, Nylon, Red
SKU149328
MFGR #PX-2
Your Cost: $13.81/ea
Panduit® Marking Pen, Permanent, Regular Tip, Nylon, Red
Panduit® Marking Pen, Permanent, Regular Tip, Nylon, Red
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number PX-2 Color Red Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.77 Gross Weight UOM Metric kg Ink Color Red Length 12.40 in Length [Metric] 31.4960 cm Manufacturer Panduit® Material Nylon Model Felt pen Point Size Regular Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Tip Type Regular Type Permanent Marking Pen UNSPSC 27112309 UPC 11 07498375020 UPC 12 074983750207 Waterproof Yes Width 9.50 in Width [Metric] 24.1300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PX-2 |
| Color | Red |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Ink Color | Red |
| Length | 12.40 in |
| Length [Metric] | 31.4960 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon |
| Model | Felt pen |
| Point Size | Regular |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tip Type | Regular |
| Type | Permanent Marking Pen |
| UNSPSC | 27112309 |
| UPC 11 | 07498375020 |
| UPC 12 | 074983750207 |
| Waterproof | Yes |
| Width | 9.50 in |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |