or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PW50FR-TY Panwrap,FR, .50 IDx20
SKU873298
MFGR #PW50FR-TY
Your Cost: $386.83/ea
Pan-WrapG?? split harness wrap, .50" (12.7mm), 200 ft. (61m) per reel, flame retardant polyethylene, natural.
Pan-WrapG?? split harness wrap, .50" (12.7mm), 200 ft. (61m) per reel, flame retardant polyethylene, natural.
Catalog Number PW50FR-TY UNSPSC 39131604 UPC 11 07498310777 UPC 12 074983107773 Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Application Abrasion protection solution engineered for flexibility and maximum protection of wires and cables with considerably reduced installation time ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 0.06 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 4.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.40 in Height [Metric] 23.8760 cm Length 21.40 in Length [Metric] 54.3560 cm Material Flame Retardant Polyethylene Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Recognized Sub Brand Pan-Wrap?„? Type Split Harness Wrap
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | PW50FR-TY |
| UNSPSC | 39131604 |
| UPC 11 | 07498310777 |
| UPC 12 | 074983107773 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Application | Abrasion protection solution engineered for flexibility and maximum protection of wires and cables with considerably reduced installation time |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.40 in |
| Height [Metric] | 23.8760 cm |
| Length | 21.40 in |
| Length [Metric] | 54.3560 cm |
| Material | Flame Retardant Polyethylene |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Recognized |
| Sub Brand | Pan-Wrap?„? |
| Type | Split Harness Wrap |