or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PV14-56R-M Pan-Term® PV-R Insulated Ring Terminal, 16 to 14 AWG Conductor, 1.12 in L, Copper, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PV14-56R-M Pan-Term® PV-R Insulated Ring Terminal, 16 to 14 AWG Conductor, 1.12 in L, Copper, Blue
SKU71005
MFGR #PV14-56R-M
Your Cost: $0.3809/ea($380.91 / m)
List: Panduit® Pan-Term® Terminals are designed and manufactured for fast assembly, and reliable performance. Panduit provides an extensive line of tooling designed specifically to provide optimum performance. As the demand for loose piece terminals increases, it becomes essential to provide a complete system for termination products.
Panduit® Pan-Term® Terminals are designed and manufactured for fast assembly, and reliable performance. Panduit provides an extensive line of tooling designed specifically to provide optimum performance. As the demand for loose piece terminals increases, it becomes essential to provide a complete system for termination products.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number PV14-56R-M Connection Funnel Entry Country of Origin MEX Currency USD Enclosure Ring shape EU RoHS Indicator Y Finish Tin Plated Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 2.8650 lb Gross Weight per Pack Metric 1.32 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.45 in Height [Metric] 8.7630 cm Insulation PVC Length [Metric] 20.7010 cm Mounting 5/16 Returnable Y Size 5/16" V Standard UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212 Standards C22.2 No. 65 CSA Certified, RoHS Compliant, UL486A-486B Listed, UL 94V-0 Flammability Rating Sub Brand Pan-Term?® Temperature Rating 221 °F Type Ring Terminal UNSPSC 39121409 UPC 11 07498380125 UPC 12 074983801251 Voltage Rating 600 V Width 4.45 in Width [Metric] 11.3030 cm Wire Size #14 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Blue Length 8.15 in Material Copper Vinyl insulated Funnel entry barrel configuration Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications Insulation support helps to prevent wire damage in bending applications Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process Free hanging mounting Suitable for use with CT-100A, CT-600-A, CT-1550, CT-1551, CT-2500 tools 1000/Box, Bulk package
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PV14-56R-M |
| Connection | Funnel Entry |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Ring shape |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Tin Plated |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.8650 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.45 in |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Insulation | PVC |
| Length [Metric] | 20.7010 cm |
| Mounting | 5/16 |
| Returnable | Y |
| Size | 5/16" V |
| Standard | UL Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212 |
| Standards | C22.2 No. 65 CSA Certified, RoHS Compliant, UL486A-486B Listed, UL 94V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | Pan-Term?® |
| Temperature Rating | 221 °F |
| Type | Ring Terminal |
| UNSPSC | 39121409 |
| UPC 11 | 07498380125 |
| UPC 12 | 074983801251 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 4.45 in |
| Width [Metric] | 11.3030 cm |
| Wire Size | #14 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Blue |
| Length | 8.15 in |
| Material | Copper |
| Vinyl insulated |
| Funnel entry barrel configuration |
| Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications |
| Insulation support helps to prevent wire damage in bending applications |
| Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength |
| Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process |
| Free hanging mounting |
| Suitable for use with CT-100A, CT-600-A, CT-1550, CT-1551, CT-2500 tools |
| 1000/Box, Bulk package |