or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PSL-WS Toggle Switch Lockout, 0.45 to 0.78 in H x 0.25 to 0.38 in W x 0.25 to 0.4 in D, Red
Panduit® PSL-WS Toggle Switch Lockout, 0.45 to 0.78 in H x 0.25 to 0.38 in W x 0.25 to 0.4 in D, Red
SKU6060
MFGR #PSL-WS
Your Cost: $17.54/ea
List: Panduit® Toggle Switch Lockout, For Use With: Small Circuit Breaker, Nylon, Red, 0.45 to 0.78 in Height, 0.25 to 0.38 in Width, 0.25 to 0.4 in Depth
Panduit® Toggle Switch Lockout, For Use With: Small Circuit Breaker, Nylon, Red, 0.45 to 0.78 in Height, 0.25 to 0.38 in Width, 0.25 to 0.4 in Depth
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number PSL-WS Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator X Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.0350 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 5.10 in Length [Metric] 12.9540 cm Returnable N Standards RoHS Compliant Sub Brand Safety Type Toggle Switch UNSPSC 39121901 UPC 11 07498334378 UPC 12 07498334378 Width 3.70 in Width [Metric] 9.3980 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Compact secure design fits most toggle switches and some small circuit breakers Easily attached without removal of faceplate or screws Constructed of rugged nylon and stainless steel providing strength, durability, added security and corrosion resistance Easy to use
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PSL-WS |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0350 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 5.10 in |
| Length [Metric] | 12.9540 cm |
| Returnable | N |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Safety |
| Type | Toggle Switch |
| UNSPSC | 39121901 |
| UPC 11 | 07498334378 |
| UPC 12 | 07498334378 |
| Width | 3.70 in |
| Width [Metric] | 9.3980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Compact secure design fits most toggle switches and some small circuit breakers |
| Easily attached without removal of faceplate or screws |
| Constructed of rugged nylon and stainless steel providing strength, durability, added security and corrosion resistance |
| Easy to use |