or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PSL-PEL Pneumatic Energy Lockout Device, 5 Padlocks, Rugged Stainless Steel, 3.5 in Dia x 0.1 in THK
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PSL-PEL Pneumatic Energy Lockout Device, 5 Padlocks, Rugged Stainless Steel, 3.5 in Dia x 0.1 in THK
SKU70215
MFGR #PSL-PEL
Your Cost: $32.46/ea
List: Panduit® Pneumatic Energy Lockout Device, 5 Padlocks Maximum, For Use With: Multiple Size Pneumatic Fitting, Rugged Stainless Steel, 3.5 in Dia x 0.1 in THK
Panduit® Pneumatic Energy Lockout Device, 5 Padlocks Maximum, For Use With: Multiple Size Pneumatic Fitting, Rugged Stainless Steel, 3.5 in Dia x 0.1 in THK
Application Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in-line valves ARRA Compliant Y Breaker Type Locking disc Buy American Compliant Y Catalog Number PSL-PEL Color Red Country of Origin CRI Currency USD Dimensions 3.5 in Dia x 0.1 in THK EU RoHS Indicator X Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2050 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.60 in Height [Metric] 1.5240 cm Length 5.55 in Length [Metric] 14.0970 cm Lock Material Stainless Steel Material Stainless Steel Maximum Number of Padlocks 5 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Suitable For Use With Multiple Size Pneumatic Fitting Type Pneumatic Energy Lockout UNSPSC 39121903 UPC 11 07498344947 UPC 12 07498344947 Width 3.95 in Width [Metric] 10.0330 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in-line valves Compatible with a range of pneumatic fitting sizes. Allows 1 or 2 padlocks. Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in line valves When installed on the male pneumatic fitting, prevents the ability to engage into the female fitting Universal compact design makes the pneumatic lockout device easy to transport and install on almost any fitting, even in tight spaces Rugged stainless steel construction offers superior strength, durability, added security and corrosion resistance Five openings install on almost any fitting, even in tight spaces
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in-line valves |
| ARRA Compliant | Y |
| Breaker Type | Locking disc |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PSL-PEL |
| Color | Red |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.5 in Dia x 0.1 in THK |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2050 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.60 in |
| Height [Metric] | 1.5240 cm |
| Length | 5.55 in |
| Length [Metric] | 14.0970 cm |
| Lock Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Number of Padlocks | 5 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | Multiple Size Pneumatic Fitting |
| Type | Pneumatic Energy Lockout |
| UNSPSC | 39121903 |
| UPC 11 | 07498344947 |
| UPC 12 | 07498344947 |
| Width | 3.95 in |
| Width [Metric] | 10.0330 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in-line valves |
| Compatible with a range of pneumatic fitting sizes. Allows 1 or 2 padlocks. |
| Pneumatic energy devices can be locked out quickly and easily without costly tool modifications or inconvenient in line valves |
| When installed on the male pneumatic fitting, prevents the ability to engage into the female fitting |
| Universal compact design makes the pneumatic lockout device easy to transport and install on almost any fitting, even in tight spaces |
| Rugged stainless steel construction offers superior strength, durability, added security and corrosion resistance |
| Five openings install on almost any fitting, even in tight spaces |