or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PLT3S-C186 PLT 1-Piece Standard Cable Locking Tie, 11-1/2 in L x 0.19 in W x 0.057 in THK, Polypropylene
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PLT3S-C186 PLT 1-Piece Standard Cable Locking Tie, 11-1/2 in L x 0.19 in W x 0.057 in THK, Polypropylene
SKU463132
MFGR #PLT3S-C186
Your Cost: $0.7715/c($77.15 / c)
Panduit® Cable Locking Tie, 1-Piece Standard, Series: PLT, 11-1/2 in Length, 0.19 in Width, 0.057 in Thickness, 3 in Bundle Dia, Plastic Lip/Cam, 30 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Polypropylene, Dark Blue
Panduit® Cable Locking Tie, 1-Piece Standard, Series: PLT, 11-1/2 in Length, 0.19 in Width, 0.057 in Thickness, 3 in Bundle Dia, Plastic Lip/Cam, 30 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Polypropylene, Dark Blue
Application Metal Detectable ARRA Compliant Y Bundle Diameter 3 in Buy American Compliant Y Catalog Number PLT3S-C186 Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5750 lb Gross Weight per Pack Metric 2.82 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.20 in Height [Metric] 15.7480 cm Lock Mechanism Locking Returnable Y Standards RoHS Compliant Type Premium Cable Tie UNSPSC 39121703 UPC 11 07498311456 UPC 12 07498311456 Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Dark Blue Material Metal/Polypropylene Thickness 0.06 in Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Standard RoHS compliant Sub Brand Pan-Ty®
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Metal Detectable |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 3 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PLT3S-C186 |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5750 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.20 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Premium Cable Tie |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498311456 |
| UPC 12 | 07498311456 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Dark Blue |
| Material | Metal/Polypropylene |
| Thickness | 0.06 in |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Standard | RoHS compliant |
| Sub Brand | Pan-Ty® |