or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PLT2S-C702Y PLT 1-Piece Standard Cable Tie, 7.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Polymer
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PLT2S-C702Y PLT 1-Piece Standard Cable Tie, 7.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Polymer
SKU243080
MFGR #PLT2S-C702Y
Your Cost: $2.3244/ea($232.44 / c)
Panduit® Cable Tie, 1-Piece Standard, Series: PLT, 7.4 in Length, 0.19 in Width, 0.055 in Thickness, 1.88 in Bundle Dia, Plastic Lip/Cam, 50 lb Tensile, -76 to 257 deg F, Polymer, Maroon
Panduit® Cable Tie, 1-Piece Standard, Series: PLT, 7.4 in Length, 0.19 in Width, 0.055 in Thickness, 1.88 in Bundle Dia, Plastic Lip/Cam, 50 lb Tensile, -76 to 257 deg F, Polymer, Maroon
Application High Temperature ARRA Compliant Y Bundle Diameter 1.88 in Buy American Compliant Y Catalog Number PLT2S-C702Y Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.5150 lb Gross Weight per Pack Metric 2.63 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.05 in Height [Metric] 15.3670 cm Length [Metric] 26.5430 cm Lock Mechanism Locking Returnable Y Standard CSA Certified, UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 2S, 21S), RoHS Compliant Standards UL 62275, RoHS Compliant, CE, CSA Certified Sub Brand Pan-Ty® Tensile Strength 50 lb Type Premium Cable Tie UNSPSC 39121703 UPC 11 07498344737 UPC 12 07498344737 Width [Metric] 21.3360 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Maroon Length 10.45 in Material HALAR Thickness 0.06 in Width 8.40 in High Temperature Plenum One-piece locking wedge for consistent performance and reliability Low thread force and high loop tensile strength Metal impregnated material allows identification by metal detectors or X-ray inspection equipment to help meet food, beverage and pharmaceutical safety standards, to help reduce product contamination, loss and recall Nylon material for general purpose maintenance and repair applications Ideal for use in control panels and overhead cable runs Polypropylene material provides excellent chemical resistance for use in processing and packaging areas where aggressive acid and alkaline chemicals are use to clean the equipment Curved tip is easy to pick up from flat surfaces and allows faster initial threading to speed installation Made of HALAR Fluoro Polymer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | High Temperature |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 1.88 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PLT2S-C702Y |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5150 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.05 in |
| Height [Metric] | 15.3670 cm |
| Length [Metric] | 26.5430 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified, UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 2S, 21S), RoHS Compliant |
| Standards | UL 62275, RoHS Compliant, CE, CSA Certified |
| Sub Brand | Pan-Ty® |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Type | Premium Cable Tie |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498344737 |
| UPC 12 | 07498344737 |
| Width [Metric] | 21.3360 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Maroon |
| Length | 10.45 in |
| Material | HALAR |
| Thickness | 0.06 in |
| Width | 8.40 in |
| High Temperature |
| Plenum |
| One-piece locking wedge for consistent performance and reliability |
| Low thread force and high loop tensile strength |
| Metal impregnated material allows identification by metal detectors or X-ray inspection equipment to help meet food, beverage and pharmaceutical safety standards, to help reduce product contamination, loss and recall |
| Nylon material for general purpose maintenance and repair applications |
| Ideal for use in control panels and overhead cable runs |
| Polypropylene material provides excellent chemical resistance for use in processing and packaging areas where aggressive acid and alkaline chemicals are use to clean the equipment |
| Curved tip is easy to pick up from flat surfaces and allows faster initial threading to speed installation |
| Made of HALAR Fluoro Polymer |