or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PLT2I-C PLT 1-Piece Intermediate Cable Locking Tie, 8 in L x 0.142 in W x 0.045 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PLT2I-C PLT 1-Piece Intermediate Cable Locking Tie, 8 in L x 0.142 in W x 0.045 in THK, Nylon
SKU6256
MFGR #PLT2I-C
Your Cost: $0.3129/c($31.29 / c)
Panduit® Cable Locking Tie, 1-Piece Intermediate, Series: PLT, 8 in Length, 0.142 in Width, 0.045 in Thickness, 2 in Bundle Dia, Self-Locking, 40 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Nylon, Natural
Panduit® Cable Locking Tie, 1-Piece Intermediate, Series: PLT, 8 in Length, 0.142 in Width, 0.045 in Thickness, 2 in Bundle Dia, Self-Locking, 40 lb Tensile, -76 to 185 deg F, Nylon, Natural
Application General ARRA Compliant Y Bundle Diameter 2 in Buy American Compliant Y Catalog Number PLT2I-C Country of Origin MYS Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.95 in Height [Metric] 15.1130 cm Lock Mechanism Locking Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedCSA CertifiedUL 62275 File No. E56854 Temperature Rating -76 to 185 °F Tensile Strength 40 lb Type Premium Cable Tie UNSPSC 39121703 UPC 11 07498354034 UPC 12 074983540341 Width [Metric] 20.5740 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Ivory Material Nylon 6-6 Thickness 0.05 in Width 8.10 in Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Series PLT Standard CSA Certified, UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 2, 21), RoHS Compliant Sub Brand Pan-Ty®
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 2 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PLT2I-C |
| Country of Origin | MYS |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.95 in |
| Height [Metric] | 15.1130 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedCSA CertifiedUL 62275 File No. E56854 |
| Temperature Rating | -76 to 185 °F |
| Tensile Strength | 40 lb |
| Type | Premium Cable Tie |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498354034 |
| UPC 12 | 074983540341 |
| Width [Metric] | 20.5740 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Ivory |
| Material | Nylon 6-6 |
| Thickness | 0.05 in |
| Width | 8.10 in |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Series | PLT |
| Standard | CSA Certified, UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 2, 21), RoHS Compliant |
| Sub Brand | Pan-Ty® |