or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PLT.6SM-M Pan-Ty® PLT Subminiature Cable Tie, 2.8 in L x 0.07 in W x 0.03 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PLT.6SM-M Pan-Ty® PLT Subminiature Cable Tie, 2.8 in L x 0.07 in W x 0.03 in THK, Nylon
SKU271604
MFGR #PLT.6SM-M
Your Cost: $0.0398/m($39.75 / m)
List: Pan-Ty ® Metal Detectable Cable Ties and Mounts are designed to help the food, beverage, and pharmaceutical industries meet product manufacturing safety standards. Featuring metal impregnated material, these metal detectable products are identifiable by metal detectors and x-ray inspection equipment. Panduit metal detectable products help companies comply with the U.S. Food and Drug Administration HACCP* standards and the European Union (EU) hygiene monitoring regulations. Additionally, the distinct blue color facilitates quick visual detection. Metal detectable cable ties and mounts are available in either nylon material for general purpose applications or polypropylene material which provides superior resistance to harsh cleaning chemicals. The GT series of tools captures the cut-off tips of ties to help further prevent process stream contamination. The Pan-Ty® Metal Detectable Cable Ties, Cable Tie Mounts, and Installation Tools deliver a complete bundling solution to help reduce product contamination and loss.
Pan-Ty ® Metal Detectable Cable Ties and Mounts are designed to help the food, beverage, and pharmaceutical industries meet product manufacturing safety standards. Featuring metal impregnated material, these metal detectable products are identifiable by metal detectors and x-ray inspection equipment. Panduit metal detectable products help companies comply with the U.S. Food and Drug Administration HACCP* standards and the European Union (EU) hygiene monitoring regulations. Additionally, the distinct blue color facilitates quick visual detection. Metal detectable cable ties and mounts are available in either nylon material for general purpose applications or polypropylene material which provides superior resistance to harsh cleaning chemicals. The GT series of tools captures the cut-off tips of ties to help further prevent process stream contamination. The Pan-Ty® Metal Detectable Cable Ties, Cable Tie Mounts, and Installation Tools deliver a complete bundling solution to help reduce product contamination and loss.
Application General ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number PLT.6SM-M Color Ivory Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 4.54 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.25 in Height [Metric] 20.9550 cm Length 22.90 in Length [Metric] 58.1660 cm Lock Mechanism Locking Manufacturer Panduit® Material Nylon 6-6 Returnable Y Series PLT Standard UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 1, 11), RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL 62275 File No. E56854cULus ListedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Ty® Thickness 0.04 in Type Premium Cable Tie UNSPSC 39121703 UPC 11 07498356038 UPC 12 07498356038 Width 10.45 in Width [Metric] 26.5430 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PLT.6SM-M |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.25 in |
| Height [Metric] | 20.9550 cm |
| Length | 22.90 in |
| Length [Metric] | 58.1660 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon 6-6 |
| Returnable | Y |
| Series | PLT |
| Standard | UL Recognized (File #E56854), UL 62275 Compliant (Type 1, 11), RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedUL 62275 File No. E56854cULus ListedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Ty® |
| Thickness | 0.04 in |
| Type | Premium Cable Tie |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498356038 |
| UPC 12 | 07498356038 |
| Width | 10.45 in |
| Width [Metric] | 26.5430 cm |