or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® PESW-D-1Y ISO WARNING LABEL
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® PESW-D-1Y ISO WARNING LABEL
SKU505062
MFGR #PESW-D-1Y
Your Cost: $7.381/ea($738.10 / c)
List: ISO warning symbol, 3.9" (99.1mm) triangle width, caution - risk of electric shock symbol, vinyl adhesive, black/yellow, 3 markers/card, 10 cards/package.
ISO warning symbol, 3.9" (99.1mm) triangle width, caution - risk of electric shock symbol, vinyl adhesive, black/yellow, 3 markers/card, 10 cards/package.
ARRA Compliant Y Background Color Black Buy American Compliant Y Catalog Number PESW-D-1Y Color Black/Yellow Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2050 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.60 in Height [Metric] 1.5240 cm Legend Color Black Legend|Background Color Black/Yellow Length [Metric] 26.7970 cm Maximum Temperature 176 °F Returnable Y Series PESW Size NA Standard RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUR Certified Type ISO Label UNSPSC 55121731 UPC 11 07498343133 UPC 12 07498343133 Width [Metric] 11.5570 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Legend CAUTION - RISK OF ELECTRIC SHOCK Length 10.55 in Material PVC Width 4.55 in Laminated label material protects legend from abrasion and chemicals Resistant to UV light Chemical atmosphere and abrasion Excellent life and adhesion properties
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Background Color | Black |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PESW-D-1Y |
| Color | Black/Yellow |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2050 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.60 in |
| Height [Metric] | 1.5240 cm |
| Legend Color | Black |
| Legend|Background Color | Black/Yellow |
| Length [Metric] | 26.7970 cm |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Returnable | Y |
| Series | PESW |
| Size | NA |
| Standard | RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUR Certified |
| Type | ISO Label |
| UNSPSC | 55121731 |
| UPC 11 | 07498343133 |
| UPC 12 | 07498343133 |
| Width [Metric] | 11.5570 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Legend | CAUTION - RISK OF ELECTRIC SHOCK |
| Length | 10.55 in |
| Material | PVC |
| Width | 4.55 in |
| Laminated label material protects legend from abrasion and chemicals |
| Resistant to UV light |
| Chemical atmosphere and abrasion |
| Excellent life and adhesion properties |