or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PDL-4 Style A Butt Cut Dot-Matrix Label, 2.44 in L x 1 in W, Blank Legend, White Legend/Background, Vinyl
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PDL-4 Style A Butt Cut Dot-Matrix Label, 2.44 in L x 1 in W, Blank Legend, White Legend/Background, Vinyl
SKU48523
MFGR #PDL-4
Your Cost: $0.4074/ea($407.43 / m)
List: Panduit® Dot-Matrix Label, Style A Butt Cut, 2.44 in Length, 1 in Width, Blank Legend, White, Vinyl, For Use With: Cable and Wire Marking and Indoor/Outdoor Application
Panduit® Dot-Matrix Label, Style A Butt Cut, 2.44 in Length, 1 in Width, Blank Legend, White, Vinyl, For Use With: Cable and Wire Marking and Indoor/Outdoor Application
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number PDL-4 Color White Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.9950 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.35 in Height [Metric] 8.5090 cm Legend|Background Color White Length [Metric] 27.3050 cm Printer Type Dot Matrix Returnable Y Standard RoHS compliant Sub Brand Pan-Code Suitable For Use With Cable/Wire Marking, Dot-Matrix Printer Temperature Range 150 ?°F Type Self-Laminating Label UNSPSC 55121612 UPC 11 07498398203 UPC 12 07498398203 Width [Metric] 24.0030 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Legend Blank Length 10.75 in Material PVC Width 9.45 in Made of GMV3 self-laminating self-extinguishing vinyl with acrylic based, pressure sensitive high-tack adhesive Print on the white label area and over-laminated with clear portion for permanent, clean identification 0.75 in H x 1 in W printable area -40 to 150 deg F temperature range 9 in web width Use with 6-18 strand non-plenum fiber optic cable Use with 25-50 pair category 3 UTP cable, 25 pair 5 UTP cable 1 in horizontal repeat, 2.5 in vertical repeat 8 Labels/Row 6 AWG - 2/0 electrical (THHN) cable 12-84 strand fiber cable 25 pair UTP cable Print on the white label area and over-laminate with clear portion for permanent, clean identification Recommended for dot matrix printer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PDL-4 |
| Color | White |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.35 in |
| Height [Metric] | 8.5090 cm |
| Legend|Background Color | White |
| Length [Metric] | 27.3050 cm |
| Printer Type | Dot Matrix |
| Returnable | Y |
| Standard | RoHS compliant |
| Sub Brand | Pan-Code |
| Suitable For Use With | Cable/Wire Marking, Dot-Matrix Printer |
| Temperature Range | 150 ?°F |
| Type | Self-Laminating Label |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC 11 | 07498398203 |
| UPC 12 | 07498398203 |
| Width [Metric] | 24.0030 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Legend | Blank |
| Length | 10.75 in |
| Material | PVC |
| Width | 9.45 in |
| Made of GMV3 self-laminating self-extinguishing vinyl with acrylic based, pressure sensitive high-tack adhesive |
| Print on the white label area and over-laminated with clear portion for permanent, clean identification |
| 0.75 in H x 1 in W printable area |
| -40 to 150 deg F temperature range |
| 9 in web width |
| Use with 6-18 strand non-plenum fiber optic cable |
| Use with 25-50 pair category 3 UTP cable, 25 pair 5 UTP cable |
| 1 in horizontal repeat, 2.5 in vertical repeat |
| 8 Labels/Row |
| 6 AWG - 2/0 electrical (THHN) cable |
| 12-84 strand fiber cable |
| 25 pair UTP cable |
| Print on the white label area and over-laminate with clear portion for permanent, clean identification |
| Recommended for dot matrix printer |