or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® MSW63T15-CR4 CustomStrap,304SS,
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® MSW63T15-CR4 CustomStrap,304SS,
SKU925186
MFGR #MSW63T15-CR4
Your Cost: $107.36/ea
List: Custom length stainless steel strapping, AISI 304, .625" X 100'.
Custom length stainless steel strapping, AISI 304, .625" X 100'.
Application General ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number MSW63T15-CR4 Color Ivory Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.54 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.05 in Height [Metric] 2.6670 cm Lock Mechanism NA Manufacturer Panduit® Material 304 Stainless Steel Returnable Y Specifications 1 in Dia Bundle, Fold Over Lock Mechanism, 800 lb Tensile Strength, Low Profile Buckle, Natural Color Standard RoHS Compliant,UL E56854, CE,ABS,GL,LR Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E56854 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Steel?® Suitable For Use With BT2HT Strapping Tool and Cable Thickness 0.02 in Type Custom Length Stainless Steel Strapping UNSPSC 39121703 UPC 11 07498344676 UPC 12 07498344676
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | MSW63T15-CR4 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.05 in |
| Height [Metric] | 2.6670 cm |
| Lock Mechanism | NA |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Returnable | Y |
| Specifications | 1 in Dia Bundle, Fold Over Lock Mechanism, 800 lb Tensile Strength, Low Profile Buckle, Natural Color |
| Standard | RoHS Compliant,UL E56854, CE,ABS,GL,LR |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E56854 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Steel?® |
| Suitable For Use With | BT2HT Strapping Tool and Cable |
| Thickness | 0.02 in |
| Type | Custom Length Stainless Steel Strapping |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498344676 |
| UPC 12 | 07498344676 |