or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® MP250W175-C Loose Piece Harness Identification Marker Plate, 2-1/2 in OAL, Cable Tie Mount, Nylon, White
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® MP250W175-C Loose Piece Harness Identification Marker Plate, 2-1/2 in OAL, Cable Tie Mount, Nylon, White
SKU70750
MFGR #MP250W175-C
Your Cost: $1.8531/c($185.31 / c)
Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk. Featuring on-site custom marking tools, these systems offer portability for permanent identification on demand. Panduit also offers a rapid response, custom marking service for embossed and laser etched marker plates, tags, and ties to speed installation time, reduce labor costs and keep projects on schedule.
Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk. Featuring on-site custom marking tools, these systems offer portability for permanent identification on demand. Panduit also offers a rapid response, custom marking service for embossed and laser etched marker plates, tags, and ties to speed installation time, reduce labor costs and keep projects on schedule.
Application Indoor ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Cable Type Marker Plate Catalog Number MP250W175-C Color White Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.2950 lb Gross Weight per Pack Metric 1.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.10 in Height [Metric] 18.0340 cm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Panduit® Material Nylon 6-6 Mounting Cable Ties Mounting Type Cable Tie Overall Length 2-1/2 in Returnable Y Standard RoHS Compliant. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Harness Identification UNSPSC 39121717 UPC 11 07498365062 UPC 12 07498365062 Width 9.10 in Width [Metric] 23.1140 cm Writing Area 2.03 in L x 1.75 in W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Indoor |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Type | Marker Plate |
| Catalog Number | MP250W175-C |
| Color | White |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.10 in |
| Height [Metric] | 18.0340 cm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Nylon 6-6 |
| Mounting | Cable Ties |
| Mounting Type | Cable Tie |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Returnable | Y |
| Standard | RoHS Compliant. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Harness Identification |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 07498365062 |
| UPC 12 | 07498365062 |
| Width | 9.10 in |
| Width [Metric] | 23.1140 cm |
| Writing Area | 2.03 in L x 1.75 in W |