or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® MMP350-C 4-Hole Cable Tie Identification Plate, 3-1/2 in OAL, Cable Tie Mount, 304 Stainless Steel, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® MMP350-C 4-Hole Cable Tie Identification Plate, 3-1/2 in OAL, Cable Tie Mount, 304 Stainless Steel, Natural
SKU466162
MFGR #MMP350-C
Your Cost: $1.1864/c($118.64 / c)
List: Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk. Featuring on-site custom marking tools, these systems offer portability for permanent identification on demand. Panduit also offers a rapid response, custom marking service for embossed and laser etched marker plates, tags, and ties to speed installation time, reduce labor costs and keep projects on schedule.
Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk. Featuring on-site custom marking tools, these systems offer portability for permanent identification on demand. Panduit also offers a rapid response, custom marking service for embossed and laser etched marker plates, tags, and ties to speed installation time, reduce labor costs and keep projects on schedule.
Application Indoor/Outdoor ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number MMP350-C Color Silver Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 3.31 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 10.10 in Length [Metric] 25.6540 cm Manufacturer Panduit® Material 304 Stainless Steel Mounting Standard Cross Section MLT Cable Ties Mounting Type MLT Cable Tie Overall Length 3-1/2 in Returnable Y Series MMP Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Code Type Marker Plate and Tag UNSPSC 55121717 UPC 11 07498354420 UPC 12 07498354420 Width 4.05 in Width [Metric] 10.2870 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Indoor/Outdoor |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | MMP350-C |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 10.10 in |
| Length [Metric] | 25.6540 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting | Standard Cross Section MLT Cable Ties |
| Mounting Type | MLT Cable Tie |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Returnable | Y |
| Series | MMP |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Code |
| Type | Marker Plate and Tag |
| UNSPSC | 55121717 |
| UPC 11 | 07498354420 |
| UPC 12 | 07498354420 |
| Width | 4.05 in |
| Width [Metric] | 10.2870 cm |