or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® MLT4S-CP Pan-Steel® MLT Standard Metal Locking Cable Tie, 14.3 in L x 0.18 in W x 0.01 in THK, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® MLT4S-CP Pan-Steel® MLT Standard Metal Locking Cable Tie, 14.3 in L x 0.18 in W x 0.01 in THK, 304 Stainless Steel
SKU70357
MFGR #MLT4S-CP
Your Cost: $1.4635/ea($1,463.47 / m)
List: Panduit® Pan-Steel® Metal Locking Cable Tie, Standard, Series: MLT, 14.3 in Length, 0.18 in Width, 0.01 in Thickness, 4 in Bundle Dia, Self-Locking, 200 lb Tensile, -76 to 1000 deg F, 304 Stainless Steel, Natural
Panduit® Pan-Steel® Metal Locking Cable Tie, Standard, Series: MLT, 14.3 in Length, 0.18 in Width, 0.01 in Thickness, 4 in Bundle Dia, Self-Locking, 200 lb Tensile, -76 to 1000 deg F, 304 Stainless Steel, Natural
Application General ARRA Compliant Y Bundle Diameter 4 in Buy American Compliant Y Catalog Number MLT4S-CP Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.8750 lb Gross Weight per Pack Metric 1.97 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.85 in Height [Metric] 4.6990 cm Length [Metric] 48.2600 cm Lock Mechanism Self-Locking Returnable Y Series MLT Standard UL E56854,CE,ABS,GL,SAE,BV,LR,DNV Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE Marked Sub Brand Pan-Steel?® Temperature Rating -76 to 1000 °F Tensile Strength 200 lb Type Stainless Steel Cable Ties UNSPSC 39121703 UPC 11 07498354402 UPC 12 07498354402 Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Metallic Length 19.00 in Material 304 Stainless Steel Thickness 0.01 in Width 6.00 in General Indoor/Outdoor Self-locking head design speeds installation and locks into place at any length along the tie body Provides a strong, durable method of cable bundling Smooth surfaces and rounded edges assures cable protection and worker safety
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 4 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | MLT4S-CP |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8750 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.85 in |
| Height [Metric] | 4.6990 cm |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Lock Mechanism | Self-Locking |
| Returnable | Y |
| Series | MLT |
| Standard | UL E56854,CE,ABS,GL,SAE,BV,LR,DNV |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE Marked |
| Sub Brand | Pan-Steel?® |
| Temperature Rating | -76 to 1000 °F |
| Tensile Strength | 200 lb |
| Type | Stainless Steel Cable Ties |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498354402 |
| UPC 12 | 07498354402 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Metallic |
| Length | 19.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Thickness | 0.01 in |
| Width | 6.00 in |
| General |
| Indoor/Outdoor |
| Self-locking head design speeds installation and locks into place at any length along the tie body |
| Provides a strong, durable method of cable bundling |
| Smooth surfaces and rounded edges assures cable protection and worker safety |