or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® MLT2H-LP Pan-Steel® MLT Heavy Metal Locking Cable Tie, 7.9 in L x 0.31 in W x 0.01 in THK, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® MLT2H-LP Pan-Steel® MLT Heavy Metal Locking Cable Tie, 7.9 in L x 0.31 in W x 0.01 in THK, 304 Stainless Steel
SKU537708
MFGR #MLT2H-LP
Your Cost: $1.4814/ea($1,481.39 / m)
List: Panduit® Pan-Steel® Metal Locking Cable Tie, Heavy, Series: MLT, 7.9 in Length, 0.31 in Width, 0.01 in Thickness, 2 in Bundle Dia, Self-Locking, 450 lb Tensile, -76 to 1000 deg F, 304 Stainless Steel, Natural
Panduit® Pan-Steel® Metal Locking Cable Tie, Heavy, Series: MLT, 7.9 in Length, 0.31 in Width, 0.01 in Thickness, 2 in Bundle Dia, Self-Locking, 450 lb Tensile, -76 to 1000 deg F, 304 Stainless Steel, Natural
Application General ARRA Compliant Y Bundle Diameter 2 in Buy American Compliant Y Catalog Number MLT2H-LP Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.5300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.38 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.85 in Height [Metric] 4.6990 cm Length [Metric] 32.7660 cm Lock Mechanism Self-Locking Returnable Y Series MLT Standard UL E56854,CE,ABS,GL,SAE,BV,LR,DNV,USCG Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE Marked Sub Brand Pan-Steel?® Temperature Rating -76 to 1000 °F Tensile Strength 450 lb Type Stainless Steel Cable Ties UNSPSC 39121703 UPC 11 07498354385 UPC 12 074983543854 Width [Metric] 14.4780 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Color Metallic Length 12.90 in Material 304 Stainless Steel Thickness 0.01 in Width 5.70 in General Indoor/Outdoor Self-locking head design speeds installation and locks into place at any length along the tie body Provides a strong, durable method of cable bundling Smooth surfaces and rounded edges assures cable protection and worker safety
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | General |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 2 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | MLT2H-LP |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.85 in |
| Height [Metric] | 4.6990 cm |
| Length [Metric] | 32.7660 cm |
| Lock Mechanism | Self-Locking |
| Returnable | Y |
| Series | MLT |
| Standard | UL E56854,CE,ABS,GL,SAE,BV,LR,DNV,USCG |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE Marked |
| Sub Brand | Pan-Steel?® |
| Temperature Rating | -76 to 1000 °F |
| Tensile Strength | 450 lb |
| Type | Stainless Steel Cable Ties |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 07498354385 |
| UPC 12 | 074983543854 |
| Width [Metric] | 14.4780 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Color | Metallic |
| Length | 12.90 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Thickness | 0.01 in |
| Width | 5.70 in |
| General |
| Indoor/Outdoor |
| Self-locking head design speeds installation and locks into place at any length along the tie body |
| Provides a strong, durable method of cable bundling |
| Smooth surfaces and rounded edges assures cable protection and worker safety |