or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® M300X100Y6T Standard Grade Marker Plate, 3 in OAL, Cable Tie Mount, Polyester/Polyolefin, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® M300X100Y6T Standard Grade Marker Plate, 3 in OAL, Cable Tie Mount, Polyester/Polyolefin, Yellow
SKU367232
MFGR #M300X100Y6T
Your Cost: $321.03/ea
List: Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long-term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk in the physical infrastructure
Panduit offers the widest range of permanent identification solutions in the industry to enable reliable, comprehensive identification throughout the physical infrastructure. Ideal in harsh and industrial environments, the Panduit permanent identification system delivers long-term durability and legibility for optimum identification of pipes, conduit, cables and equipment. Safe, quick, and easy to install, the system includes stainless steel and aluminum marker plates, tags, marking tools and ties engineered for maximum reliability, improved productivity and workplace safety to mitigate risk in the physical infrastructure
ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number M300X100Y6T Color Yellow Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 1.5950 lb Gross Weight per Pack Metric 0.77 Gross Weight UOM Metric kg Length 5.15 in Length [Metric] 13.0810 cm Manufacturer Panduit® Material Polyester, Polyolefin Returnable Y Standard Meets the outgassing requirements of ASTM E-595 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Pan-Alum™ Type Marker Plate UNSPSC 55121717 UPC 11 07498371333 UPC 12 07498371333 Width 5.15 in Width [Metric] 13.0810 cm Writing Area 1.8 in W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | M300X100Y6T |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 5.15 in |
| Length [Metric] | 13.0810 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Polyester, Polyolefin |
| Returnable | Y |
| Standard | Meets the outgassing requirements of ASTM E-595 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Pan-Alum™ |
| Type | Marker Plate |
| UNSPSC | 55121717 |
| UPC 11 | 07498371333 |
| UPC 12 | 07498371333 |
| Width | 5.15 in |
| Width [Metric] | 13.0810 cm |
| Writing Area | 1.8 in W |