or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® LCMA35-8-C Pan-Lug™ LCMA 1-Hole Metric Compression Lug With Inspection Window, 35 sq-mm Copper Conductor, M8 Stud, P29
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® LCMA35-8-C Pan-Lug™ LCMA 1-Hole Metric Compression Lug With Inspection Window, 35 sq-mm Copper Conductor, M8 Stud, P29
SKU587065
MFGR #LCMA35-8-C
Your Cost: $8.6946/ea($869.46 / c)
Panduit® Pan-Lug™ Compression Connectors provide permanent terminations for a variety of power and grounding applications, with innovation, highest reliability, and lowest installed cost. Panduit offers the first and only copper compression lugs and splices that meet Network Equipment-Building Systems (NEBS) Level 3 requirements as tested by Telcordia Technologies. NEBS Level 3 assures that product performance is suitable for equipment applications that demand minimal service interruptions over the life span of the equipment.
Panduit® Pan-Lug™ Compression Connectors provide permanent terminations for a variety of power and grounding applications, with innovation, highest reliability, and lowest installed cost. Panduit offers the first and only copper compression lugs and splices that meet Network Equipment-Building Systems (NEBS) Level 3 requirements as tested by Telcordia Technologies. NEBS Level 3 assures that product performance is suitable for equipment applications that demand minimal service interruptions over the life span of the equipment.
Amperage Rating NA ARRA Compliant Y Barrel Size 8.2 mm ID x 10.4 mm OD x 17.5 mm L Barrel Type Standard With Inspection Window Buy American Compliant Y Catalog Number LCMA35-8-C Color Gray Country of Origin ARG Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 2.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.20 in Height [Metric] 8.1280 cm Length 5.80 in Length [Metric] 14.7320 cm Mounting Hole Size 9 mm Overall Length 42 mm Returnable Y Series LCMA Size 35mm² Class 2 Specifications 19 mm L Wire Strip, 12.3 mm Wrench Clearance Standard Meets EN 61238-1:2003/IEC 61238-1:2003 Class B WITH Class 2r Wire, UKCA compliant, CE compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedUL 486A-486B File No. E52164CSA C22.2 No. 65-03CE MarkedEN 61238-1:2003/IEC 61238-1:2003 Class B with Class 2r Wire Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Tongue Size 15.5 mm W x 2.1 mm THK Tongue Type Straight Type Copper Compression Connectors - Metric Lugs UNSPSC 39121405 UPC 11 07498376940 UPC 12 07498376940 Voltage Rating NA V Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Conductor Size 35 sq-mm Class 2, 25 sq-mm Conductor Type Stranded Copper Die Code P29 Material Tin-Plated Copper Stud Size M8 in Consult cable manufacturer for voltage stress relief instructions with applications greater than 2000 V Color-coded bands for proper die selection and crimp placement Easy-to-read, color-coded die index numbers for Panduit and specified competitor crimping dies for selection Made from seamless, high conductivity copper tubing and electro tin plated and burnished to inhibit corrosion Inspection window to assure complete conductor insertion Product information marked on part for easy identification Rounded tongue convenient for use in tight spaces Internally beveled wire entry for fast and easy installation For use with Class 2 stranded copper conductors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | NA |
| ARRA Compliant | Y |
| Barrel Size | 8.2 mm ID x 10.4 mm OD x 17.5 mm L |
| Barrel Type | Standard With Inspection Window |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LCMA35-8-C |
| Color | Gray |
| Country of Origin | ARG |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.20 in |
| Height [Metric] | 8.1280 cm |
| Length | 5.80 in |
| Length [Metric] | 14.7320 cm |
| Mounting Hole Size | 9 mm |
| Overall Length | 42 mm |
| Returnable | Y |
| Series | LCMA |
| Size | 35mm² Class 2 |
| Specifications | 19 mm L Wire Strip, 12.3 mm Wrench Clearance |
| Standard | Meets EN 61238-1:2003/IEC 61238-1:2003 Class B WITH Class 2r Wire, UKCA compliant, CE compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedUL 486A-486B File No. E52164CSA C22.2 No. 65-03CE MarkedEN 61238-1:2003/IEC 61238-1:2003 Class B with Class 2r Wire |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Size | 15.5 mm W x 2.1 mm THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Copper Compression Connectors - Metric Lugs |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 07498376940 |
| UPC 12 | 07498376940 |
| Voltage Rating | NA V |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Conductor Size | 35 sq-mm Class 2, 25 sq-mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Die Code | P29 |
| Material | Tin-Plated Copper |
| Stud Size | M8 in |
| Consult cable manufacturer for voltage stress relief instructions with applications greater than 2000 V |
| Color-coded bands for proper die selection and crimp placement |
| Easy-to-read, color-coded die index numbers for Panduit and specified competitor crimping dies for selection |
| Made from seamless, high conductivity copper tubing and electro tin plated and burnished to inhibit corrosion |
| Inspection window to assure complete conductor insertion |
| Product information marked on part for easy identification |
| Rounded tongue convenient for use in tight spaces |
| Internally beveled wire entry for fast and easy installation |
| For use with Class 2 stranded copper conductors |