or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® LCDX4/0-12-X Pan-Lug™ LCD 2-Hole Compression Lug With Inspection Window, 4/0 AWG Copper Conductor, 1/2 in Stud, P54, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® LCDX4/0-12-X Pan-Lug™ LCD 2-Hole Compression Lug With Inspection Window, 4/0 AWG Copper Conductor, 1/2 in Stud, P54, Copper
SKU70207
MFGR #LCDX4/0-12-X
Your Cost: $29.5277/c($2,952.77 / c)
Panduit® Pan-Lug™ Compression Connectors provide permanent terminations for a variety of power and grounding applications, with innovation, highest reliability, and lowest installed cost. Panduit offers the first and only copper compression lugs and splices that meet Network Equipment-Building Systems (NEBS) Level 3 requirements as tested by Telcordia Technologies. NEBS Level 3 assures that product performance is suitable for equipment applications that demand minimal service interruptions over the life span of the equipment.
Panduit® Pan-Lug™ Compression Connectors provide permanent terminations for a variety of power and grounding applications, with innovation, highest reliability, and lowest installed cost. Panduit offers the first and only copper compression lugs and splices that meet Network Equipment-Building Systems (NEBS) Level 3 requirements as tested by Telcordia Technologies. NEBS Level 3 assures that product performance is suitable for equipment applications that demand minimal service interruptions over the life span of the equipment.
ARRA Compliant Y Barrel Type Standard With Inspection Window Buy American Compliant Y Catalog Number LCDX4/0-12-X Color Purple Country of Origin MEX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.45 in Height [Metric] 8.7630 cm Length 5.65 in Length [Metric] 14.3510 cm Mounting 1.06 Number Of Holes 2 Returnable Y Series LCDX Specifications 2.9375 in L Wire Strip Standard UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedCSA C22.2 No. 65-03NEBS Level 3UL 486A-486B File No. E52164UL Listed Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Tongue Type Straight Type Compression Connectors - Lugs UNSPSC 39121405 UPC 11 07498342391 UPC 12 07498342391 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Conductor Type Copper Die Code P54 Material Tin-Plated Copper Stud Size 1/2 in Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Barrel Type | Standard With Inspection Window |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LCDX4/0-12-X |
| Color | Purple |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.45 in |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Length | 5.65 in |
| Length [Metric] | 14.3510 cm |
| Mounting | 1.06 |
| Number Of Holes | 2 |
| Returnable | Y |
| Series | LCDX |
| Specifications | 2.9375 in L Wire Strip |
| Standard | UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedCSA C22.2 No. 65-03NEBS Level 3UL 486A-486B File No. E52164UL Listed |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Compression Connectors - Lugs |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 07498342391 |
| UPC 12 | 07498342391 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Conductor Type | Copper |
| Die Code | P54 |
| Material | Tin-Plated Copper |
| Stud Size | 1/2 in |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |