or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® LCD350-12-X LCD 2-Hole Compression Lug Connector With Inspection Window, 350 kcmil Copper Conductor, 1/2 in Stud, P71
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® LCD350-12-X LCD 2-Hole Compression Lug Connector With Inspection Window, 350 kcmil Copper Conductor, 1/2 in Stud, P71
SKU71419
MFGR #LCD350-12-X
Your Cost: $41.7155/c($4,171.55 / c)
Panduit® Compression Lug Connector, 2-Hole, Series: LCD, Copper Conductor, 350 kcmil Conductor, Die Code: P71, 35 kVAC, 1/2 in Stud, Standard/Straight Tongue, 1.28 in W x 0.17 in THK Tongue, 4.96 in Overall Length, Standard, 1.44 in L Barrel, 1-3/4 in Hole Spacing, 1-1/2 in Wire Stripe Length, 90 deg C, Copper, Red
Panduit® Compression Lug Connector, 2-Hole, Series: LCD, Copper Conductor, 350 kcmil Conductor, Die Code: P71, 35 kVAC, 1/2 in Stud, Standard/Straight Tongue, 1.28 in W x 0.17 in THK Tongue, 4.96 in Overall Length, Standard, 1.44 in L Barrel, 1-3/4 in Hole Spacing, 1-1/2 in Wire Stripe Length, 90 deg C, Copper, Red
ARRA Compliant Y Barrel Type Standard With Inspection Window Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number LCD350-12-X Color Red Conductor Size 350 kcmil Conductor Type Copper Country of Origin MEX Currency USD Die Code P71 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.3900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.51 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.45 in Height [Metric] 8.7630 cm Length 7.75 in Length [Metric] 19.6850 cm Manufacturer Panduit® Material Tin-Plated Copper Mounting 1.5 Number Of Holes 2 Returnable Y Series LCD Specifications 1-1/2 in L Wire Strip, 1-3/4 in Stud Hole Spacing Standard UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedUL 486A, 486BCSA C22.2 No. 65-13UL 486A-486B File No. E52164Tested by Telcordia-Meets NEBS Level 3 Stock Status NONSTOCK Stud Size 1/2 in Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Tongue Type Standard Straight Type Copper Compression Connectors - Lugs UNSPSC 39121405 UPC 11 07498390102 UPC 12 07498390102 Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Barrel Type | Standard With Inspection Window |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LCD350-12-X |
| Color | Red |
| Conductor Size | 350 kcmil |
| Conductor Type | Copper |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| Die Code | P71 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.3900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.45 in |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Length | 7.75 in |
| Length [Metric] | 19.6850 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Tin-Plated Copper |
| Mounting | 1.5 |
| Number Of Holes | 2 |
| Returnable | Y |
| Series | LCD |
| Specifications | 1-1/2 in L Wire Strip, 1-3/4 in Stud Hole Spacing |
| Standard | UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedUL 486A, 486BCSA C22.2 No. 65-13UL 486A-486B File No. E52164Tested by Telcordia-Meets NEBS Level 3 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Stud Size | 1/2 in |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Type | Standard Straight |
| Type | Copper Compression Connectors - Lugs |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 07498390102 |
| UPC 12 | 07498390102 |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |