or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® LCCX 2-Hole Compression Lug Connector With Inspection Window, 250 kcmil Copper Conductor, 3/8 in Stud, P62
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® LCCX 2-Hole Compression Lug Connector With Inspection Window, 250 kcmil Copper Conductor, 3/8 in Stud, P62
SKU1070586
MFGR #LCCX250-38D-X
Your Cost: $40.2681/ea($4,026.81 / c)
Panduit® Compression Lug Connector, 2-Hole, Series: LCCX, Copper Conductor, 250 kcmil Conductor, Die Code: P62, 35 kVAC, 3/8 in Stud, Standard/Straight Tongue, 1.28 in W x 0.17 in THK Tongue, 4.59 in Overall Length, Long/Standard, 2.24 in L Barrel, 1 in Hole Spacing, 2-5/16 in Wire Stripe Length, 90 deg C, Copper, Yellow
Panduit® Compression Lug Connector, 2-Hole, Series: LCCX, Copper Conductor, 250 kcmil Conductor, Die Code: P62, 35 kVAC, 3/8 in Stud, Standard/Straight Tongue, 1.28 in W x 0.17 in THK Tongue, 4.59 in Overall Length, Long/Standard, 2.24 in L Barrel, 1 in Hole Spacing, 2-5/16 in Wire Stripe Length, 90 deg C, Copper, Yellow
ARRA Compliant Y Barrel Size 0.7 in ID x 0.88 in OD x 2.24 in L Barrel Type Long/Standard with Inspection Window Buy American Compliant Y Catalog Number LCCX250-38D-X Color Yellow Country of Origin MEX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 2.2960 lb Gross Weight per Pack Metric 1.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.40 in Height [Metric] 8.6360 cm Length 5.90 in Length [Metric] 14.9860 cm Mounting 2.31 Mounting Hole Size 2-5/16 in Number Of Holes 2 Overall Length 4.59 in Returnable Y Series LCCX Size 250 kcmil Class G, H, I, K, M and 262.6 kcmil DLO Specifications 2.31 in L Wire Strip, 1 in Stud Hole Spacing Standard UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedCSA C22.2 No. 65-03UL 486A-486B File No. E52164Meets J-STD-607-A and TIA-942 Requirements Sub Brand Pan-Lug?„? Temperature Rating 90 °C Tongue Size 1.28 in W x 0.17 in THK Tongue Type Standard Straight Type Compression Connectors - Lugs UNSPSC 39121405 UPC 11 07498342609 UPC 12 07498342609 Voltage Rating 35 V Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand Panduit® Manufacturer Panduit® Conductor Size 250 kcmil Class G, H, I, K, M, 262.6 kcmil DLO Conductor Type Copper Die Code P62 Material Tin-Plated Copper Stud Size 3/8 in Consult cable manufacturer for voltage stress relief instructions with applications greater than 2000 V Can be used with code conductor and flex conductor class G, H, I, K, M and diesel locomotive Long barrel maximizes number of crimps and provides premium wire pull-out strength and electrical performance Generously beveled wire entry prevents bent back strands when inserting conductor into barrel Color-coded barrels marked with Panduit and specified competitor die index numbers for proper crimp die selection Inspection window to visually assure full conductor insertion Tin-plated to inhibit corrosion For use with flexible, extra-flexible and code stranded copper conductors For CT-930, CT-2930/L, CT-2930/LE Tool 250 kcmil (Class G, H, I, K, M)/262.6 kcmil (diesel locomotive)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Barrel Size | 0.7 in ID x 0.88 in OD x 2.24 in L |
| Barrel Type | Long/Standard with Inspection Window |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | LCCX250-38D-X |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | MEX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2960 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.40 in |
| Height [Metric] | 8.6360 cm |
| Length | 5.90 in |
| Length [Metric] | 14.9860 cm |
| Mounting | 2.31 |
| Mounting Hole Size | 2-5/16 in |
| Number Of Holes | 2 |
| Overall Length | 4.59 in |
| Returnable | Y |
| Series | LCCX |
| Size | 250 kcmil Class G, H, I, K, M and 262.6 kcmil DLO |
| Specifications | 2.31 in L Wire Strip, 1 in Stud Hole Spacing |
| Standard | UL listed to 486A-486B File #E52164 and CSA certified C22.2 No. 65-13 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantABS ApprovedCSA C22.2 No. 65-03UL 486A-486B File No. E52164Meets J-STD-607-A and TIA-942 Requirements |
| Sub Brand | Pan-Lug?„? |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Size | 1.28 in W x 0.17 in THK |
| Tongue Type | Standard Straight |
| Type | Compression Connectors - Lugs |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 07498342609 |
| UPC 12 | 07498342609 |
| Voltage Rating | 35 V |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Panduit® |
| Manufacturer | Panduit® |
| Conductor Size | 250 kcmil Class G, H, I, K, M, 262.6 kcmil DLO |
| Conductor Type | Copper |
| Die Code | P62 |
| Material | Tin-Plated Copper |
| Stud Size | 3/8 in |
| Consult cable manufacturer for voltage stress relief instructions with applications greater than 2000 V |
| Can be used with code conductor and flex conductor class G, H, I, K, M and diesel locomotive |
| Long barrel maximizes number of crimps and provides premium wire pull-out strength and electrical performance |
| Generously beveled wire entry prevents bent back strands when inserting conductor into barrel |
| Color-coded barrels marked with Panduit and specified competitor die index numbers for proper crimp die selection |
| Inspection window to visually assure full conductor insertion |
| Tin-plated to inhibit corrosion |
| For use with flexible, extra-flexible and code stranded copper conductors |
| For CT-930, CT-2930/L, CT-2930/LE Tool |
| 250 kcmil (Class G, H, I, K, M)/262.6 kcmil (diesel locomotive) |