Panduit® H000X044H1M MP Printer Heat Shrink Label, Polyolefin, White, .44"
SKU1223990
MFGR #H000X044H1M
The Portable Printer continuous Heat Shrink Labels in White are made of Military-Grade Polyolefin. They measure 0.25" (6.4mm) Diameter, 8' (2.4 m) Length, and 0.44" (11.2mm) Width and have a wire range of 16–10 AWG. The Fast-Loading MP™ Label Cassette includes both Label Material and Ribbon for Easy Label Changing.
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
H000X044H1M
Color
White
Country of Origin
JPN
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
1.5750 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.71
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
3.00 in
Height [Metric]
7.6200 cm
Label Width
0.44 in
Length
5.70 in
Length [Metric]
14.4780 cm
Material
Polyolefin
Maximum Cable Diameter
0.25 in
Maximum Operating Temperature
275 °F
Minimum Cable Diameter
0.09 in
Minimum Operating Temperature
-67 °F
Resistance Properties
Military Grade
Returnable
Roll Length
8 in
Shrink Ratio
3:1
Standard
NA
Sub Brand
NA
Temperature Range
275 ?°F
Type
Heat Shrink Wire/Cable Label
Width
3.50 in